Volební účast prakticky korespondovala se zájmem veřejnosti o volby do obecních zastupitelstev. K urnám si našlo cestu 46 procent oprávněných voličů. Oba vítězní kandidáti získali v podstatě totožný počet 26 procent hlasů.

O pouhých 58 lidí více přesvědčil Pavel Bělobrádek. Na třetím místě skončil kandidát hnutí ANO 2011 Petr Koleta, který získal 22,47 procenta hlasů.

O křeslo senátora za volební obvod Náchod usilovalo šest kandidátů. Druhé kolo, kde voliči už budou vybírat pouze z nejúspěšnější dvojice, se koná v pátek a v sobotu.

Oba postupující kandidáti se v dalších dnech chtějí především setkávat s voliči přímo ve městech na Náchodsku.

Výsledky:
1. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 26,62 %
2. Martin Červíček (ODS) 26,49 %
3. Petr Koleta (ANO) 22,47 %
4. Soňa Marková (KSČM) 9,60 %
5. Miroslav Brát (ČSSD) 8,83%
6. Andrea Pajgerová (SPD) 5,95 %

Z poslaneckých lavic do Senátu

Pavel Bělobrádek oslovil v 1. kole senátních voleb 11 714 voličů a jen velmi těsně tak porazil svého soka. Předseda KDU-ČSL a někdejší místopředseda vlády Bohuslava Sobotky je zkušeným politikem. V roce 2013 se mu podařilo přivést stranu zpátky do poslaneckých lavic, kde ji udržel i pro další čtyřleté období.

Bělobrádek o přestupu do Senátu říká, že v současné době vidí jeho nejzásadnější úlohu v historii. V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky je totiž jeho strana v opozici, kde nemá příliš prostoru k prosazování vlastního programu.

Pavel Bělobrádek, původní profesí veterinární lékař, žije v Náchodě. Je ženatý, s manželkou Janou mají syna Josefa a dcery Anežku a Marii.

Pokud by byl Bělobrádek zvolen do Senátu, poslanecký mandát mu automaticky zanikne. Poslanec totiž nemůže být zároveň senátorem. Mezi Bělobrádkovy priority patří stavby silničních obchvatů Náchoda a Jaroměře, opravy krajských silnic i kvalita životního prostředí.

Soupeřem hejtmanův náměstek

Těsná porážka Martina Červíčka pro 2. kolo v podstatě nic neznamená. Všeobecně se totiž očekává mnohem nižší volební účast, proto bude rozhodující, kdo z kandidátů osloví více voličů.

Červíček je českým policistou. Mezi roky 2012 a 2014 byl policejním prezidentem, v současné době je 1. náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje. Na starosti má resorty dopravy a silničního hospodářství.

Kandidát Občanské demokratické strany je ženatý, má dvě děti. Také Červíček lidem na Náchodsku nabízí řešení dopravní situace. Právě stavba obchvatů největších měst je totiž jedním z nejpalčivějších problémů celého regionu. „Prioritou je prosazení systémového financování oprav krajských silnic, modernizace železniční dopravní infrastruktury, dotažení záměru výstavby tzv. Vysokovské spojky a realizace přeshraničního spojení po železnici přes Meziměstí,“ píše v programu. Nabízí také řešení v oblasti bezpečnosti.