Dva roky trvalo mezioborovému týmu odborníků než se podařilo získat mitochondriální DNA spisovatelky Boženy Němcové.

Právě výsledek výzkumu zahájeného v lednu 2015, by mohl pomoci při hledání odpovědi na dosud nevyjasněnou otázku původu naší neznámější spisovatelky.

Na základě systematické a důkladné analýzy přítomnosti genetického materiálu ve vzorcích vlasů spisovatelky Boženy Němcové (asi 1820–1862) a jejího syna Hynka (1838–1853) uložených v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici byla nalezena shoda, která jednoznačně potvrzuje přímý příbuzenský vztah.

Božena Němcováje považovaná za zakladatelku novodobé české prózy. Narodila se zřejmě 4. února 1820 ve Vídni a zemřela 21. ledna 1862 v Praze.
Datum narození zpochybňují školní matriky, podle kterých se narodila v roce 1817 či 1820. Někteří badatelé tvrdí, že Němcová mohla být šlechtického původu a pocházet z rodinného okolí vévodkyně Kateřiny Zaháňské.

„My jsme zatím udělali krok číslo jedna. Ověřili jsme si, že ten genetický materiál, který máme, jsou opravdu vlasy příbuzných. Předpokládám, že jsme vyvrátili pochybnost, že by snad šlo o nějaký podvrh," řekl pro ČTK ředitel Muzea Boženy Němcové Milan Horký.

Prameny vlasů Boženy Němcové byly zřejmě ustřiženy v lednu 1862 po jejím úmrtí. K této domněnce opravňují některé zkoumané zápisy a také výskyt šedivých vlasů. Hynkovy vlasy rodina Němcových uchovávala jako vzpomínku na předčasně zesnulého syna.

V roce 1919 se oba tyto prameny vlasů dostaly do majetku Muzea Boženy Němcové v České Skalici prostřednictvím dcery Dory.

Výsledky výzkumu ale neodpovídají na spekulativní otázky o původu Boženy Němcové. Ty šíří popularizační literatura od 2. poloviny 20. století v souvislosti s mezerami v genealogickém bádání ve spisovatelčině rodině a zjevnými rozpory ve školních matrikách uložených dnes v archivu Muzea Boženy Němcové v České Skalici.