Ne jaro, už podzim

Zastupitelé se o záměru vyhlásit místní referendum dozvěděli v červnu, tehdy se ale počítalo s tím, že volby se budou konat až příští rok. Díky dění na politické scéně se tak občané ke dvěma problematickým oblastech vyjádří už na podzim. Radnice spojením referenda s volbami chce ušetřit finance oproti tomu, kdyby  by se hlasování konalo samostatně.

Radní města tento týden schválili dvě otázky, na které budou lidé odpovídat. Musí je ale schválit zářijové zastupitelstvo. Týkají se další existence heren ve městě a možnosti pronajmout vodovodní a kanalizační síť.

Souhlasíte s tím, aby provoz výherních automatů včetně interaktivních videoloterijních terminálů a dalších přístrojů jim podobných byl na území města zakázán? Tak by měla znít přibližně první otázka. „Cílem je zamezení negativních vlivů spojených s provozováním těchto přístrojů a to především s důrazem na prevenci kriminality mládeže a sociálně slabších skupin obyvatel," zdůvodnila starostka Edita Vaňková.

Vodovod jen města

Druhá otázka se týká budoucnosti provozování vodovodní a kanalizační sítě. Tady by měli lidé odpovídat na otázku, zda souhlasí, aby rozvody zůstaly  obecním majetkem a provozovala je jen společnost se stoprocentním podílem města.

Tady se odráží negativní zkušenost několika posledních let, kdy se město nemohlo domluvit se soukromou firmou, která vodovody provozovala. Nakonec ji musela celou odkoupit a od loňského roku má provoz vodovodu a kanalizace zcela ve své režii.

„Cílem je zachovat strategický majetek v rozhodovací pravomoci města, protože funkci valné hromady Městských vodovodů a kanalizací vykonává rada města," doplnila starostka Vaňková.

Odhadované náklady na referendum mají činit asi 600 tisíc korun.

Zatímco v případě vodovodní sítě lze čekat většinový souhlas, u heren se názory různí. Podle odpůrců jejich rušení tak město přijde o miliony korun, které bude jen těžko v rozpočtu nahrazovat.