Denně projede Novou Pakou po hlavní komunikaci I/16 směr Praha - Krkonoše přibližně 15 až 18 tisíc osobních automobilů a kolem dvou tisíc nákladních. O víkendech se čísla navyšují.

Stavba obchvatu, která se plánuje už více než třicet let, by mohla začít už letos. Aktuální informaci potvrdil investor, Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Stavbě brání majetkové vypořádání

Předpokladem budování osmikilometrové objízdné trasy Nové Paky od Kumburského Újezdu na konec Vidochova je ovšem zdárné majetkové vypořádání. Pokud také nedojde k odvolání vůči stavebnímu povolení a podaří-li se vysoutěžit zhotovitele, v závěru roku dostane miliardová investice zelenou. Na stavbu je od roku 2011 vypracována projektová dokumentace pro stavební povolení. V září 2017 byla zpracována její aktualizace.

Naděje pro Paku

„Pozemky pro stavbu jsou nyní z 99 procent vykoupené. Od fyzických osob zbývá vykoupit jednu parcelu, kde probíhá vleklé dědické řízení. Novela zákona nám pravděpodobně umožní pozemek vyvlastnit,“ popisuje aktuální stav tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Dále se řeší vzájemné výkupy a převody pozemků od organizací a smlouvy na věcná břemena.

„Nyní je uzavřeno 66 procent z přibližně 260 potřebných smluv,“ uvádí Ledvinová. Po trase obchvatu se nyní provádí pyrotechnický průzkum. „Provedli jsme průzkum předběžných archeologických situací v trase, který naznačil, že v některých místech hrozí riziko nálezů munice,“ obhajuje Ledvinová důvod průzkumu. Pokud se podaří stavbu zahájit letos, ke zprovoznění nového úseku by mohlo dojít v roce 2022.