Jako princ na bílém koni se Pavel Trávníček poprvé objevil v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Od té doby se v sedle koně na obrazovkách a plátně ukázal ještě mnohokrát.

Ke koním se herec vrátil opět minulý víkend, kdy zavítal na třetí kvalifikaci o Velkou pardubickou. „Koním muselo být vedro," řekl Pavel Trávníček. „Sice se dráha kropila, ale i tak bylo dusno 
a slunce pálilo. A když je velké teplo, tak koně zlobí," komentoval počasí herec.

Váňa? Ještě překvapí

Druhým vrcholem dostihového dne byla Cena společnosti Explosia. V ní se před-stavil i osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa starší s Rabbit Hawk Wingem. V závodě skončil na posledním devátém místě.

„Myslím si, že Josef teď jen zkoušel možnosti své a svého koně. Podle mě se ještě nebezpečně zlepší. Možná, že nechtěl vystřílet prach hned na začátku," zauvažoval nad dostihovou legendou Pavel Trávníček.

„Jednou mi Pepík Váňa říkal: U koňáků je to jednoduché. Když je někde překážka, hoď za ni srdce a ten kůň ji vždycky skočí. Protože když se jezdec bojí, kůň to pozná," vzpomínal na závodišti oblíbený herec.

Jak začínal na koni

Když se Pavel Trávníček připravoval na jednu ze svých rolí, měl se za dva týdny naučit jezdit na koni.

„Tehdy jsem byl u Tomáše Čermáka, mistra republiky v parkuru. Posadil mě na koně a plácl ho zezadu takovou latí. Kůň vyrazil 
z jízdárny a já se ho křečovitě držel. Jenže byl vychytralý a zamířil mezi dva stromy, kam se vešel jenom on. Vrátil jsem se naprosto orvaný, ale vydržel jsem 
v sedle. A tehdy mi Tomáš říkal, že jsem přirozený talent," vyprávěl se smíchem o svých jezdeckých začátcích Pavel Trávníček.

Herec na závodišti neskrýval ani svůj obdiv 
k účastníkům kvalifikace.

„Před všemi dostihovými jezdci smekám. Sám jsem vždy měl na koni historická nebo kovbojská sedla. To dostihové je tak ploché, že 
z něj člověk sletí raz dva. Pro mě je nepředstavitelné, jak na něm žokejové dokáží skákat," svěřil se Deníku Pavel Trávníček.

„Ještě větší úctu ale chovám k lidem, co o koně pečují. Je to nekonečná a velmi náročná práce," dodal oblíbený herec.   (jpr, eko)