„Projektová dokumentace bohužel není zkompletovaná a proto se nemůžeme posunout k dalším krokům, stavebnímu povolení a výběrovému řízení na dodavatele stavby,“ vysvětluje Miroslav Franc, vedoucí odboru rozvoje Městského úřadu v Trutnově. S opravami a modernizací se mělo začít letos v září. „Podle smlouvy, uzavřené loni v dubnu, měl projektant odevzdat kompletní dokumentaci pro stavební povolení do konce listopadu. Momentálně jsme tedy v půlročním skluzu. Začátek stavby se proto posouvá pravděpodobně na konec plavecké sezony v květnu,“ říká.

Radnice upozorňovala na problémy s nedodržováním termínů již v zimě. V lednu dokonce udělila projekční a architektonické kanceláři Atelier 11 Hradec Králové pokutu 930 tisíc korun, kterou odůvodnila nedodržením uzavřené smlouvy. Situace se nezlepšila. Firma pokutu nezaplatila. Přesto, že jí nabíhají denně vysoké penále, bezmála deset tisíc korun, které šroubují celkovou částku velmi vysoko. „Projekční firma si najala právníka, se kterým přijela na jednání. Slibovaný návrh řešení jsme od nich ovšem stále nedostali. Projekt prostě není ve fázi, v jaké měl být, proto smluvní pokuta každým dnem narůstá,“ upřesňuje Franc. „Jde o veřejnou zakázku, musíme se držet smlouvy a termínů,“ dodává.

Krytý bazén v Trutnově projde radikální opravou a dostane moderní šmrnc, na jeho stěně se objeví tobogány.Zdroj: archiv města

Hradecký Atelier 11 na žádost Deníku o vyjádření reagoval stručně slovy jednatele Tomáše Mrázka: „O této záležitosti se nebudeme do médií vyjadřovat.“ V lednovém rozhovoru pro Deník Tomáš Mrázek uvedl: „Problém byl se vstupními podklady a zadáním. Nakonec jsme našli poslední společnou verzi, na které pracujeme. Tím došlo ke zdržení. Neřekl bych, že by se termíny nestihly a nesplnily, městu jsme nabídli varianty řešení. Podle mě je řešitelné a možné, že by rekonstrukce mohla v září začít.“

Atelier 11 Hradec Králové je v oboru výstavby a rekonstrukcí koupališť či krytých bazénů zavedenou firmou, absolvoval řadu projektů v několika městech. V Trutnově vyhrál výběrové řízení. „Mají dobré reference, je to zkušená firma,“ uznává Miroslav Franc a pokračuje: „Problém nevidím v tom, že bychom si vybrali špatně. Velké potíže ovšem přináší nedodržovaní termínů.“

Nedodržování smluvních termínů komplikuje Trutnovu situaci také kvůli úvěru na 350 milionů korun, který si vzal na probíhající výstavbu nového Střediska volného času ve sportovním areálu Na Nivách a opravu krytého bazénu.

Rekonstrukce krytého bazénu v Trutnově je ve městě dlouho očekávanou událostí. Měla přinést zásadní změny objektu, který je otevřený od roku 1981, a dodat mu moderní šmrnc ve stylu aquaparku, s vybudováním tobogánů, divoké řeky, dětského bazénu s atrakcemi, vířivek, saun či odpočinkové zóny s lehátkami. A také nových parkovacích míst. „Bude úplně jiný. Kromě současného velkého a dětského bazénu, které si zachovají svoje umístění, nezůstane kámen na kameni. Zadní část budovy rozšíříme až ke svahu, kvůli tomu zmizí současná asfaltová cesta za bazénem. Další část přibude kvůli saunám a výstavbě kanceláří Mebysu, spravujícího městská sportoviště, směrem k zimnímu stadionu,“ popisuje vedoucí odboru rozvoje města.

Jisté je v tuto chvíli pouze to, že trutnovští plavci nemusí spěchat do ročního azylu. Vydají se tam až v sezoně 2019/2020.