Čtyřletý syn Lucie Jedličkové přijel do Dvora Králové až ze Zbirohu v Plzeňském kraji. Dvousetkilometrovou cestu absolvoval se svou maminkou kvůli pobytu ve zdejší Léčebně zrakových vad.

„Tomáš má zrakovou vadu, tupozrakost," říká Lucie Jedličková. „Ze začátku jsem to vůbec nepoznala. Od malička byl opatrnější, když někam lezl nebo běhal s dětmi, ale přikládala jsem to spíš jeho povaze," přiznává maminka malého pacienta.

Až při preventivním vyšetření v mateřské škole lékaři poznali, že její syn nemá oči v pořádku.

„Zjistili jsme, že musí nosit brýle. Jedno oko má navíc tupozraké a neumí ho používat," vysvětluje Lucie Jedličková.

I proto se rozhodla využít královédvorskou léčebnu. Přijela sem na doporučení pražského Očního centra Kukátko.

Jediná oční léčebna v republice

Královédvorská léčebna je jediná svého druhu v České republice. Stará se o děti od tří let. Jeden turnus tu zaplní až třicet capartů.

„Léčíme tupozrakost a šilhání. To jsou oční vady, kterým je potřeba věnovat pozornost v raném věku. Jen tak se dá při jejich léčbě dosáhnout co nejlepších výsledků," říká vrchní sestra Jana Štěpánová. V Léčebně očních vad pracuje už od roku 1975.

Obdobných zařízení bylo před časem v republice více. S jedinou královédvorskou výjimkou je však nahradila ambulantní léčba. Ta ale malým pacientům v některých případech k uzdravení nestačí.

„Když běžná léčba nezabírá nebo je pro rodinu dojíždění za ní příliš komplikované, mohou se rodiče po doporučení od lékaře obrátit na nás. Dětem poskytujeme intenzivnější léčbu," říká Štěpánová.

Bez injekcí i bez operací

A právě intenzivní práce s okem je prý hlavní výhodou pobytu v královédvorské léčebně. Jednotlivá cvičení lékaři mohou rozvrhnout prakticky do celého dne.

Součástí zařízení je také mateřská a základní škola. „Hlavně menší děti udrží pozornost jen krátce," říká Štěpánová. „U nás si mohou mezi cvičením hrát, odpočinout si a po chvilce se zase k ortoptistce vrátit. Aktivní spolupráci dětí totiž potřebujeme, bez ní to nejde. Na druhou stranu neoperujeme ani nepícháme injekce. Děti nic nebolí," směje se vrchní sestra.

Oči spolu musí kamarádit

Díky komplexní péči tu i Tomáš Jedlička může pobývat šest týdnů. „Obvyklá doba léčení je právě šest až sedm týdnů. Snažíme se, aby oči fungovaly jako párový orgán. Dětem říkáme, že je musíme naučit spolu kamarádit," říká Štěpánová.

„Jsem šťastná, že jsme dostali doporučení obrátit se na dvorskou léčebnu. Je tu výborný personál, velice ochotný a vstřícný. Kdykoliv něco potřebuji, vše vysvětlí," pochvaluje si Lucie Jedličková.

S mladší dcerou je právě na mateřské dovolené a do Dvora Králové proto vyrazila se synem. Bydlí v jednom z místních penzionů.

Léčebnu očních vad založil v roce 1953 Eduard Drahanský, průkopník československé ortoptiky. Během roku tu personál odléčí okolo dvou stovek dětí.