Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent celkové rozlohy rezervace. „Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Omezen bude vstup například v lokalitách Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Místa se zákazem vstupu správci parku označí v terénu informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce.

„Loni větší problémy s neukázněnými sběrači nebyly, správa parku jim uložila dvě pokuty a zahájila pět správních řízení," dodal Drahný. Sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a poškozují chráněné lokality. Zvěř také kvůli sběračům nemá klid v době říje. Největší problémy se sběrači byly před přibližně osmi lety, zákaz tehdy porušovali hlavně profesionální polští sběrači.

Omezení vstupu se týká hlavně druhé zóny parku a malé části třetí zóny, kde je normálně volný pohyb mimo cesty povolen. Část území s omezeným vstupem je i v nejpřísněji chráněné první zóně parku, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně.