Premiér Bohuslav Sobotka se zachoval jako opravdový státník, kterému jde o očištění pochroumané důvěry vlády a jenž kvůli tomu dává všanc i svou funkci. Naopak, je to slaboch, který začal z demise couvat po vzoru Chytré horákyně a pro kterého má poškození jeho hlavního protivníka větší význam než zájem republiky.

Mezi těmito dvěma extrémy se pohybují ohlasy východočeských politiků na Sobotkou ohlášenou demisi vlády a posléze její včerejší oddalování až na druhou polovinu května.

„S trochou nadsázky by se to dalo přirovnat ke slavné české pohádce s její známou větou krále 'odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil'," ušklíbl se včera v reakci na včerejší odkládání termínu podání demise pardubický poslanec Martin Kolovratník z hnutí ANO. „V úterý ohlásí demisi a den poté ji najednou nepodá a s prezidentem ji jde jen analyzovat!?" Kolovratník dodal, že Babišovo ANO s demisí vlády „žádný problém nemá" a naopak podle něho je po úterku poslanecký klub ČSSD velmi názorově rozklížen a nespokojen. Sám by přitom upřednostnil pokračování stávající vlády až do říjnových voleb.

S jeho interpretací nespokojenosti se Sobotkovým rozhodnutím uvnitř ČSSD však koliduje názorová jednota, s níž sociální demokraté naopak pro Deník svého šéfa hájí.

ANO nemá na růžích ustláno
Hnutí ANO nemá na růžích ustláno nejen ve vládě, ale ani ve vedení krajů, ačkoliv loňské krajské volby s přehledem vyhrálo. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji skončilo velmi rychle v opozici, stejným způsobem hned po volbách dopadlo i v Plzeňském a rovněž Ústeckém kraji. Před měsícem pak hnutí ANO skončilo i ve vedení jihočeského hejtmanství, nahradila ho tu menší středová uskupení.

ČSSD hlásá jednotu

„Premiér se rozhodl správně a má podporu celé ČSSD. Prezidenta chce pouze informovat a je na něm, kdy demisi podá. Logicky až poté, co se Zeman vrátí z Číny. Poté nastane hledání dalšího postupu. Pokud prezident uvidí dohodu všech tří koaličních stran, nebude vymýšlet předčasné volby nebo sestavování úřednické vlády," řekl náchodský poslanec Jan Birke. A jeho stranický kolega, pardubický hejtman Martin Netolický, mu přizvukuje. „Ohrazuji se proti spekulacím, že by premiér s demisí couval. Bohuslava Sobotky si teď naopak vážím jako nikdy dřív. V zájmu očištění vlády totiž nelpí ani své funkci coby předsedy vlády," řekl Netolický.

Ani on, ani Birke však nedokázali odpovědět na otázku, proč tedy Sobotka nepodal demisi už včera, před odletem prezidenta do Číny. „Tomu nerozumím, to nechci komentovat, na to se zeptejte přímo premiéra," odpověděli oba prakticky shodně.

Zeman v Číně

Sobotku ovšem podpořil například i Ivan Adamec, starosta Trutnova a senátor ODS.

„Babiše měl z vlády vyhodit už dříve, demisí udělal to nejlepší, co mohl. Ze špatných řešení si vybral to nejméně špatné, tím se očistil. A se samotným podáním demise prostě jen musí počkat na návrat Zemana z Číny," uvedl.

A s ním ho obhajují i mnozí politologové. „Podání demise byl překvapivý, ale velice pragmatický krok. Čekal ho málokdo. Nesdílím mediální komentáře, že to je výraz slabocha, který odevzdal moc prezidentovi. Byl to logický krok, kterým řekl, že už s Andrejem Babišem nechce mít nic společného a raději se obětuje sám. V minulosti nikdo ničeho takového nebyl schopen," míní vrchlabský politolog Jiří Štefek, jenž přednáší na Metropolitní univerzitě v Praze.

A současné lavírování okolo termínu, kdy Sobotka skutečně demisi podá, je podle něj pouze taktizováním.