„Pan poloviční Japonec Okamura je naprostý primitiv, když jako poslanec navštíví ve vězení člověka odsouzeného za vraždu Roma. Co kdyby Pechanec zabil Japonce? Nebo třeba polovičního? Šel by tam?" nebral si servítky na svém facebookovém profilu chrudimský poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Není sám. Velmi ostře Okamuru zkritizoval i senátor Jiří Dienstbier.

Pechanec je však známou ikonou, mučedníkem neonacistů. Sympatie k němu chová i Okamura, který podporuje vystěhování Romů do Indie a usiluje o obnovu procesu s Pechancem. Ještě přímočařejší je ve svých vyjádřeních Novák. „Jsem ze Svitav a vím, že Pechanec je nevinný. Jenže tehdy byla poptávka po rasové vraždě a proces byl podle toho zmanipulovaný. Sám Okamura se podivoval, jak Pechanec vězení snáší v klidu, on sám by se prý na jeho místě zbláznil," řekl po návštěvě Pechance Novák.

Obnovu procesu požaduje ve spolupráci s Okamurou i známá advokátka Klára Samková, která hájila čtyři z pěti obžalovaných Romů v kauze mačetového útoku v Novém Boru a nyní bude kandidovat za Úsvit v eurovolbách. „Je zde mimořádná pravděpodobnost, že Pechanec vraždu, za kterou byl odsouzen, nespáchal. Především jde o spravedlnost – mně i panu Okamurovi. A to dokonce i pro lidi, kteří nám osobně nejsou sympatičtí," řekla včera Deníku Samková. Václav Klaus Samkovou neúspěšně navrhoval na ústavní soudkyni.