Při této příležitosti hradecký archiv zároveň vyhlašuje Den otevřených dveří spojený s výstavou Lidé a archiválie. „Hlavním motivem výstavy jsou dochované dobové dokumenty, věci, které jsou spojené s konkrétním člověkem," říká vedoucí oddělení SOkA Radek Pokorný. V popředí budou stát tři profilové osobnosti Hradce Králové - nejznámější starosta města Hradec Králové František Ulrich, továrník Václav F. Červený a doktor Leopold Rejmánek. Jejich život nám výstava představí od úplného začátku, až po úmrtí. K vidění bude ale celá řada dalších dokumentů spojených s každodenností, se životem lidí od jejich narození přes matriky, domovské listy, sčítání lidu až k záznamům o úmrtí. „Aniž si to člověk uvědomuje, v dějinách po něm zůstává stopa a nárůst všech dokumentů je možné sledovat," vysvětluje Radek Pokorný. Výstava je svým záběrem zajímavá jak pro genealogy, pro lidi, kteří se zajímají o své předky, tak pro širokou veřejnost. Součástí se stane také multimediální prezentace, z které i úplný laik zjistí, jak se do archivu dostat, jak v něm bádat a dál ho využít. „Chceme lidem ukázat, že zde mohou bádat, jsme instituce jako každá jiná, lze zde najít spoustu věcí. Připravili jsme si běžné archiválie - křestní listy, snubní protokoly, školní vysvědčení, materiály z obcí a podobně, je to udělané prakticky," dodává archivářka Andrea Svatošová.

Pro školy je navíc v týdnu od 13. června připravena samostatná prohlídka. Stačí se do pátku 10. června přihlásit na e-mailovou adresu archivu sokahk@volny.cz.

Den otevřených dveří se bude 9. června konat i ve Státním okresním archivu Náchod, který představí zajímavé dokumenty z období prusko-rakouské války 1866 a k výročí Karla IV., trutnovský archiv uvede výstavu Válka 1866 na Trutnovsku a její odraz v archivních dokumentech a archiv v Žamberku nabídne výstavu Východočeská panství na mapách.