Přes 30 milionů korun zamíří na vybudování takzvaného singletracku ve Zdobnici. V blízké době protne okolí malé horské obce deset kilometrů cyklostezek pro horská kola. Kromě tratí samotných vznikne i zázemí pro nejmladší fandy cykloturistiky či nabíjecí stanice pro elektrokola.

Oživení čeká i hřebeny Orlických hor a Krkonoš. Nákladný projekt počítá s obnovou takzvané hřebenové trasy. Přes 75 milionů korun poputuje například na obnovy historických rozhleden. Dočkat by se měla Velká Deštná či Feistův kopec u Olešnice v Orlických horách.

Finance podpoří i projekt s názvem Tajemství vojenského podzemí. U Rokytnice projde šestimilionovou obnovou delostřelecká tvrz Hanička, respektive srub R-H-S 79, který byl doposud pro veřejnost uzavřen. Interiér objektu by se měl přiblížit podobě z roku 1938. Dojde i na modernizaci přilehlého parkoviště na Panském Poli.

„Hotovo by mohlo být na jaře příštího roku,“ uvedl rokytnický starosta Petr Hudousek.

MILIONY Z FONDŮ

V rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A ČR – Polsko, který je vypsán do roku 2020, je počítáno s čerpáním až šesti miliard korun. Jedním z vedoucích partnerů projektu je Euroregion Glacenis. Pod jeho patronátem vznikne například infocentrum v Neratově a hřebenová trasa. Rokytnice je pak vedoucím partnerem projektu Tajemství vojenského podzemí. Peníze poputují i do pevnosti Stachelberg.