„Na slavnostním startu v pátek 24. 5. bude k vidění na Kupkově náměstí v Opočně Tatra Buggyra Racing, s kterou se zúčastnil letošního ročníku Rallye Dakar Daniel Stiblík z Rychnova nad Kněžnou. Po posledním ostrém autě projede Trnovskou rychlostní zkoušku a tím ji otevře,“ hlásí pořadatelé Podorlické rally na facebooku akce.

Pro letošní ročník přichystali překvapení. Jinak účastníci mají své zázemí a servisní zónu tradičně v Houdkovicích. Od páteční 17. hodiny nabídne Kupkovo náměstí v Opočně přehlídku všech závodních vozů pátého ročníku Podorlické rally. Následovat bude slavnostní start spojený s představením posádek.

„Posádek je kolem 120,“ prozradil Jiří Chalupný z pořadatelského týmu.

V souvislosti s konáním rally by veřejnost měla počítat s omezením provozu v Opočně. Už v pátek od 12 hodin bude omezeno parkování a doprava v některých částech náměstí a přilehlých ulicích historického centra.

Uzavírky se chystají i na několika úsecích silnic Rychnovska, kde budou probíhat rychlostí zkoušky. Posádky závodních vozů, mezi nimiž nechybí ani dnes už historické kousky, čeká 81 měřených kilometrů, převážně na asfaltovém povrchu.

| Video: Youtube

První rychlostní zkoouška startuje v pátek po 18. hodině na trase Trnov - Houdkovice. Jak informovali organizátoři, parkování pro diváky a fanoušky rallye bude na letišti Trnov. Příjezd od Semechnic bude uzavřen a povolen jen pro závodní automobily, autobusové spoje a občany bydlící před startem rychlostní zkoušky v Trnově. Na této komunikaci je zákaz parkování a bude na něj dohlížet policie.

„Od obce Semechnice se dostanete na letiště Trnov jednoduše přes obec Podchlumí, 3,2 km. Další uzavřená komunikace bude od obce Houdkovice, na které bude RZ a cíl RZ. Od Houdkovic se nedostanete do Trnova. Bude kontrolováno Policií ČR,“ upozorňují dále pořadatelé.

close Rychnovstní zkouška Trnov - Houdkovice info Zdroj: archiv pořadatelů zoom_in Rychlostní zkouška Trnov - Houdkovice

Do Trnova na letiště se z Houdkovic musíte vydat přes Byzhradec, Hrošku, Bílý Újezd, Podbřezí a Podchlumí, je to necelých necelých 12 km. Na jiných přístupových komunikacích, a to od Zádolí a Hrošky, je povoleno parkovat.

Doba uzavírky pro páteční rychlostní zkoušku Trnov - Houdkovice bude přibližně od 17.30 do 21 hodin

Objízdné trasy budou vyznačeny i pro sobotní uzavírky. V sobotu se pojedou čtyři rychlostní zkoušky, závodní posádky je absolvují dvakrát.

close Rychlostní zkouška Kvasiny - Uhřínov info Zdroj: archiv pořadatelů zoom_in Rychlostní zkouška Kvasiny - Uhřínov

Uzavírky se týkají úseků: rychlostních zkoušek 2 a 6 Lipovka - Kvasiny (ÚK) – Rychnov nad kněžnou (ÚK), Lukavice (ÚK) – Skuhrov nad Bělou – Uhřínov (cca 15 km).

close Rychlostní zkouška Dobré - Ještětice info Zdroj: archiv pořadatelů zoom_in Rychlostní zkouška Dobré - Ještětice

Dále úseku, kde se pojedou rychlostní zkoušky 3 a 7: Dobré – Lhota Netřeba – Masty – Bílý Újezd – Brocná - Ještětice (cca 6,2 km).

close Rychlostní zkouška Hřibiny - Ostašovice info Zdroj: archiv pořadatelů zoom_in Rychlostní zkouška Hřibiny - Ostašovice

A trasy rychlostních zkoušek 4 a 8: Hřibiny – Rašovice, Křivice – Ostašovice (cca 8,1 km).

close Rychlostní zkouška Jílovice - Libníkovice info Zdroj: archiv pořadatelů zoom_in Rychlostní zkouška Jílovice - Libníkovice

Rychlostní zkoušky 5 a 9 se pojedou mezi Libníkovicemi a Jílovicemi na Hradecku.

Úplná uzavírka se chystá na sobotu 25. května od 6 do 21 hodin. Po průjezdu posledního vozu a provedení kontroly trati bude uzavírka odstraněna.

Objížďka pro ostatní účastníky provozu bude vyznačena:
- RZ 2,6 – Panská Habrová – Městská Habrová
- RZ 3,7 – Dobré – Hlinné – Svinná – Hraštice – Skuhrov nad Bělou
- RZ 4,8 – Lično – Hoděčín – Ledská – Malá Ledská – Častolovice

Diváci by měli sledovat průjezd závodních vozů v dostatečném odstupu od kraje vozovky, nestát na únikových cestách, na vyznačených nebezpečných místech a měli by se vyvarovat míst pod úrovní tratě. Dále by měli být obezřetní, nepřebíhat v průběhu rychlostní zkoušky vozovku a nepohybovat se po trati. „Nestůjte před hradbou stromů, za skoky, na vnější straně zatáčky, před domy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami. Místo ke sledování soutěže vybírejte pokud možno na vyvýšených místech, za pevnými překážkami apod.,“ nabádají v pokynech pořadatelé.

Podorlickou rally budou moci fanoušci sledovat nejen v místě konání, ale i na kanále YouTube a prostřednictvím velkoplošné obrazovky na opočenském náměstí.

Mohlo by vás také zajímat: Z Dolomit do Orlických hor. Šestisedačky nové lanovky už jsou v Deštném

Kabiny lanovky z Dolomit jsou už v Deštném v Orlických horách. | Video: Deník/Jana Kotalová