Už dlouhá léta však kolem něj vládne nejistota, komu nakonec připadne. Co by bylo pro něj nejlepší? Ať už zámek Opočno zůstane státu, či se vrátí do rukou Colloredo-Mansfeldů, bylo by dobré, aby vše skončilo co nejdříve a zámek se dočkal investic do obnovy a dalšího rozvoje. Tento názor zastává i sedmadvacetiletý Tomáš Kořínek, který se od letošního roku ujal jeho správy.

Ještě letos chce návštěvníkům otevřít prostory, kam doposud neměli příležitost nahlédnout.

„Chystáme mimořádné prohlídky. Jeden termín máme už v říjnu a těší mě, že je o ně velký zájem. Zájemci se nám hlásí už teď. Chtěli bychom zpřístupnit přízemí, kde byly kuchyně, umývárny nádobí, přípravna jídel, která je krásně zachovalá, a francouzskou knihovnu," říká kastelán.

Nejen tam by se však výletníci mohli podívat. I ti, kteří na zámek zavítali už několikrát, možná ani netuší, že hradbami vede chodba, kterou se šlechta suchou nohou dostala až do letohrádku

"Spojovací chodba mezi zámkem, kostelem a letohrádkem je impozantní tím, jak se v různých úrovních klikatí a jak je dlouhá, má 270 metrů. První třetinu chodby už máme vyklizenou. Z chodby se dá vyjít na bývalé bastiony. Z některých vznikly záchody, z jiných balkonky. V oratoři jsou zachovalé lavice," prozrazuje Tomáš Kořínek.

Ten by byl rád, kdyby se na chodbu vrátil velký soubor grafik, který je v současné době uschován v depozitáři. Chodba však musí nejprve projít rekonstrukcí a zabezpečením.

Hrané prohlídky a dobová kuchyně

V říjnu se návštěvníci mohou těšit ještě na hrané prohlídky, pohádkový příběh procházející zámkem. Už tento měsíc přitom nádvoří rozezní několik koncertů a zajímavé akce sem budou lákat i v červenci. Kromě tradičních Svátků růží to budou noční prohlídky v rámci Roku Clam-Gallasů. V první polovině 19. století se totiž na Opočno do rodiny Colloredo-Mansfeldů přivdala Kristýna Clam-Gallas.

"Chtěli jsme připomenout spojení těchto dvou rodů. Na 20. července připravujeme noční prohlídky. V každé místnosti bude sedět kustod a každý návštěvník si projde zámek svým tempem. Na závěr pak dostane malou ochutnávku specialit připravených podle dobových receptur Clam-Gallasů. V pravidelných intervalech tu zároveň budou vyhrávat trubači, Dobrušské žesťové sdružení," zve na akci kastelán.

Návštěvníci se podívají do druhého patra

A velké změny čekají opočenský zámek i v příštích letech.

"V roce 1922 Colloredo-Mansfeldové zpřístupnili veřejnosti své sbírky, obrazárnu a zbrojnici. K tomuto stému výročí bychom rádi zreinstalovali současnou trasu, doplnili o předměty, které tam podle historických fotografií a inventářů byly. Zároveň bychom se chtěli vrhnout do druhého patra, kde jsou dnes depozitáře. Jsou tam zachovalé tapety, závěsy, podlahy. Věříme, že se nám podaří zpřístupnit také tyto prostory," dodává Tomáš Kořínek.