„Vzhledem k prostředkům vynaloženým na supervizi, promeškání příhodné doby na realizaci stavby a zmaření evropské dotace odhaduji, že kraj tímto jednáním přišel minimálně o 100 milionů korun. Za to nese někdo konkrétní odpovědnost," uvedl bývalý primář náchodské nemocnice a nynější zastupitel Jiří Veselý. Dodal, že kvůli odkládané modernizaci musí kraj do náchodské nemocnice navíc dávat nemalé prostředky na řešení havarijních stavů.

Podle Vladimíra Dernera, který Koalici pro Královéhradecký kraj povede do voleb, je investice takového rozsahu „zjevně nad síly" současného vedení kraje.

Koalice ČSSD a KSČM označila přestavbu náchodské nemocnice v hodnotě více než miliardy korun za svou prioritu. Původně se mělo začít v roce 2012, konec byl plánován na rok 2015. Kraj však v květnu 2013 zrušil více než rok trvající výběrové řízení na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun.

Loni vypsal tendr znovu, ale kvůli nekvalitní projektové dokumentaci, která vyvolala množství žádostí o dodatečnou informaci, musel sedmnáctkrát posunout termín pro odevzdání nabídek. Letos v únoru proto vedení kraje tendr zrušilo.

Minulý týden krajský radní Josef Dvořák informoval, že projektová dokumentace k přestavbě by měla být opravena do 18. dubna a nový tendr by mohl být vypsán 9. května.