Barokního zámku se již více než před rokem ujali noví majitelé. Akciová společnost Elizabeth Arms zastoupená Hanou Pavlíkovou a Ondřejem Rathouským jej odkoupila od města za dvanáct milionů korun.

Aby nezatékalo

Důkladná rekonstrukce, jejíž celková cena zatím není stanovena, začala už v létě. Prvním vytyčeným cílem je zamezit další devastaci objektu. Proto se pracovníci stavební firmy pustili nejprve do opravy střechy a dešťových svodů. Ukázalo se, že bude více než vhodné obnovit také dešťovou kanalizaci, která odvede vodu od základů zámku. To je nezbytné pro postupné vysušení i statické zajištění historické budovy.

„Rádi bychom zvládli letos co největší část rekonstrukce střechy zámku, jsme zhruba v polovině. Jedná se přeci jen o více než 1700 metrů čtverečních plochy střechy,“ popisuje Hana Pavlíková.

Rozhodujícím faktorem je však počasí. Až udeří mráz, uloží se stavební práce k zimnímu spánku a pracovníci nastoupí opět až z jara. Majitelé počítají s plným rozsahem rekonstrukce zámku. Ale nezastírají, že se jedná o běh na dlouhou trať. „Připravujeme studii, která určí náročnost a hrubý rozpočet,“ uvádí Pavlíková.

Oprava nejvýznamnější budovy s bohatou historií vzbudila zájem nejen u místních obyvatel. „Lidé mi volají a ptají se na zámek,“ říká místní starosta Pavel Šubr. Není divu. Řadě místním obyvatelům nebylo chátrání zámku lhostejné a jeho opravu vítají.

Základním rysem podnikatelského záměru nových majitelů je ubytovací zařízení s doprovodnými službami.

„Nezastíráme, že velký potenciál vidíme v oslovení stále se rozrůstající seniorské cílové skupiny,“ uvádí Pavlíková, která oceňuje nejen samotnou lokalitu lázeňského města a občanskou vybavenost okolí, ale i kapacitu objektu. Nabízí se také možnost spolupráce v oblasti lázeňské péče.

Chlouba města
Původně renesanční zámek byl přestavěn v duchu vrcholného baroka. Od září 1949 byl v majetku obce. Byla v něm nejprve zřízena zemědělská mistrovská škola, až do roku 2009 sloužil jako internát odborného učiliště.