Stejně jako před čtyřmi roky, i tentokrát krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála ČSSD –  tentokrát se ziskem 12 mandátů z celkových 45. Druhá skončila KSČM s 11 mandáty. Se sedmi mandáty následuje Koalice pro Královéhradecký kraj, kterou tvoří KDU-ČSL, Volba pro město a Hradecký demokratický klub. Čtvrtá ODS získala šest mandátů. Pět křesel má TOP 09 a čtyři Východočeši.

Krajskou vládu s nejtěsnější většinou jednoho hlasu může ČSSD vytvořit s komunisty. Lídr ČSSD a stávající hejtman Lubomír Franc  takovou vládu označil za možnou. „Voliči řekli, že levice v Královéhradeckém kraji vyhrála. Jedna z reálných variant je ta, že budeme uvažovat o koalici s KSČM," řekl Franc. ČSSD však podle něj povede „vážná jednání" i s ostatními stranami. „Mám zájem na tom, aby zastupitelstvo bylo stabilní," řekl s tím, že v pondělí ČSSD ustaví vyjednávací tým.

Další propad zaznamenala  ODS, která proti roku 2008 ztratila sedm křesel.  Lídra ODS Miloslava Plasse děsí úspěch komunistů  a za hrozbu považuje koalici ČSSD s KSČM. Plass také přiznal, že tak velký propad ODS nečekal. „Vezeme se na celorepublikové politice," řekl s tím, že ODS čeká otřes a řada změn.

Volební účast byla 38,43 %, což je méně  než před čtyřmi lety, kdy překročila čtyřicetiprocentní hranici.

Složení zastupitelstva pro Královéhradecký kraj

ČSSD 12 mandátů, KSČM 11 mandátů, Koalice pro Královéhradecký kraj 7 mandátů, ODS 6 mandátů, TOP 09/STAN 5 mandátů, Východočeši 4 mandáty.

Složení zastupitelstva v Královéhradeckém kraji

Šest obhajob ČSSD, tři vítězství KSČM

Východní Čechy - Vítězná ČSSD obhájila svoje prvenství v šesti okresech, letos celkově druhá KSČM však triumfovala hned ve třech okresech našich krajů.

Na Chrudimsku, kde komunisté byli před čtyřmi lety až čtvrtí, letos o 314 hlasů porazili druhou Koalici pro Pardubický kraj. Z bronzových pozic z roku 2008 je pro zlato před stříbrnou ČSSD na Rychnovsku a Trutnovsku katapultoval rozdíl 977, resp. 852 odevzdaných hlasů. Nejmenší rozdíl v čele žebříčku byl v okrese Jičín, kde ČSSD porazila KSČM o pouhých 79 hlasů, na Královéhradecku pak o 104 hlasy.

Naopak, na Náchodsku sociální demokraté komunisty převálcovali – vyhráli o 2209 hlasů. V tomto okrese zaujal téměř desetiprocentní zisk Patriotů, na Orlickoústecku překročili pětiprocentní hranici Nezávislí.

Na Svitavsku a na Chrudimsku by voliči do krajského zastupitelstva poslali jen pět stran a hnutí, v okresech Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou by „zastupitelskou nominaci" získalo sedm subjektů.

Jedině na Rychnovsku překročila pětiprocentní hranici kandidátka Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté, což je pochopitelné. Lídrem totiž byl Helmut Dohnálek, který se jako zdejší rodák angažoval při rozvoji nejen příhraničí.

Stabilní přízeň voličů má Koalice pro Pardubický kraj, která na Orlickoústecku obhájila stříbrný a na Pardubicku bronzový post; ze třetího místa na druhé pak poskočila v okrese Chrudim.

Výsledky krajských voleb na Hradecku

V Pardubickém kraji je rovněž první ČSSD a druhá KSČM

Pardubice – Vítězem krajských voleb se stala ČSSD, která z celkových 45 mandátů v zastupitelstvu získala 12. Druhá KSČM zde bude mít 11 zástupců a Koalice pro Pardubnický kraj jich získala deset. ODS má šest, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj spolu se Stranou práv občanů – Zemanovci tři mandáty.