Ze záchranné stanice pro divoká zvířata v Jaroměři, kterou provozuje ochranářská skupina JARO, před časem vypustili u přehrady Rozkoš orla mořského. Protože díky spolupráci dvou českých a jedné rakouské organizace byla orlovi na záda připevněna vysílačka, mohou ornitologové sledovat jeho osud i po vypuštění. A ten je mimořádně zajímavý.

„Ačkoliv byl orel Matěj nalezen na Broumovsku, všichni odborníci napříč Českou republikou se shodli, že vhodnější lokalitou pro vypuštění bude přehrada Rozkoš, kde je největší dostatek jeho nejmilejší potravy - uhynulých ryb," vysvětluje Alice Janečková, vedoucí týmu, který o orlí mládě v jaroměřské záchranné stanici pečoval. „Navzdory faktu, že se jedná o největšího dravce, se kterým se můžeme v naší přírodě setkat, a zdánlivě by hravě dokázal ulovit i dospělou srnu, upřednostňuje podobnou potravu jako třeba supi," doplňuje ornitolog a profesionální ochránce přírody David Číp.

Předčasně vylétlé orlí mládě, jehož let skončil pádem z vysílení v Polici nad Metují, přijali na záchranné stanici v Jaroměři v polovině července loňského roku. Dostal jméno Matěj. Po nezbytné péči zesílil natolik, že mohl být vypuštěn do přírody. Foto: Roman Kalous

Orel Matěj přehradou Rozkoš i jejími uhynulými rybami ale opovrhl, a záhy po vypuštění si vybral podstatně dobrodružnější život.

Otrávené návnady

Ten je ale plný nástrah. Právě skutečnost, že ve své stravě preferuje uhynulé živočichy, z něj spolu s dalšími požírači mršin – dravci luňáky – činí druh ve velké míře ohrožený nezákonným kladením otrávených návnad s prudce toxickým jedem karbofunanem.

Právě to je jedním z důvodů, proč orel dostal vysílačku jako součást výzkumu, kolik dravců působících v přírodě jako „zdravotní policie" uhyne na následky nelegálních otrav. Zjištěné výsledky jsou prozatím vskutku alarmující. Z 21 loni vysílačkami označených dravců (v Česku, Rakousku a na Slovensku) jich bylo za první rok otráveno šest (tři na Slovensku a po jednom v Česku, Rakousku a Itálii).

Matějovi naštěstí žádná otrávená návnada pod zobák nepřišla. Nejprve odletěl na mnohem klidnější lokalitu 20 kilometrů jižněji. Zalíbilo se mu okolí lesního rybníku nedaleko Třebechovic pod Orebem. Shodou okolností si ale vybral oblast, kde byl před lety karbofunanem nelegálně otráven orel skalní a později i další dravci. „Proto jsme si dost oddychli, když se po několika dnech vydal na dalekou pouť," ventiluje své obavy jeden z dalších ošetřovatelů Filip Laštovic, a dodává, že Matěj prolétl okolím Jaroměře, kde možná alespoň zpovzdálí zkontroloval svoji bývalou voliéru, zda tam nebude něco k snědku.

„Potom si to namířil až za Trutnov směrem k Jánským Lázním. Následně prolétl kolem chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku a nakonec zamířil krajinou Podkrkonoší až k Nové Pace. Odtud zavítal na Českolipsko k okolí Novozámeckého rybníka a odtud se po několikadenním odpočinku nakonec vydal až do Německa, aby se nakonec usídlil západně od Berlína."

Jak nám potvrdil David Číp, tak se mu u Berlína zalíbilo. „Usadil se zde a evidentně se mu tu asi líbí," dodal.   (mif)