Dvacet procent je pro partaj, které ještě před měsícem průzkumy avizovaly zisk skoro třetiny hlasů, studenou sprchou.

Birke se proto už hned po sečtení voleb netajil kritikou Bohuslava Sobotky i krajské lídryně strany Hany Orgoníkové. Hradecký kraj byl navíc jeden z těch, kde sociální demokracie  nevyhrála, předstihlo ji zde hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

„Nechci do nikoho kopat, to si musí paní Orgoníková před sebou zodpovědět sama. Byl jsem na nominační konferenci její alternativou na pozici krajského lídra, ale neuspěl jsem. Preferoval jsem i druhou možnost, že by místo ní byla lídrem její dcera Lucie Orgoníková. Podporoval jsem ji, ale prohrál jsem já i ona," říká zklamaně nad tristním výsledkem ČSSD v kraji Birke.

Jenže Orgoníková, která ve sněmovně seděla od roku 1992 a patřila mezi nejloajálnější poslance ČSSD bez ohledu na to, jaké měla strana právě vedení, si vlastní pochybení nepřipouští. A nadále chce zůstat šéfkou krajské ČSSD.

„Odvedla jsem v kampani práci, jakou jsem měla, nedomnívám se, že kdyby ji vedl někdo jiný či mladší, že by v kraji ČSSD dopadla lépe," řekla Orgoníková. Postěžovala si na to, že někteří kandidáti vedli osobní kampaň zaměřenou na preferenční kroužkování. „K tomu bych se já nikdy nesnížila."

Birke poznamenal, že ČSSD v kraji vyhrála v jediném okrese: právě na Náchodsku. „Evidentně se projevuje, že v dalších volbách musí být celostátní lídr zvolen tak, aby byl silnější celý tým, který voliče osloví," řekl opatrně k šéfovi strany Sobotkovi.

Do přímočařejšího vyjádření se mu příliš nechtělo. „Víte, já ve straně platím za rebela, kdykoliv něco řeknu, je z toho průšvih. Něco jako Kubera v ódéesce… Ale budiž," rozpovídal se. „Vedení strany by mělo vyvodit z volebního výsledku důsledky a doufám, že se pochlapí. Já sám za sebe mohu říct, že stojím za Michalem Haškem. I když jsem respektoval to, že v souboji o pozici lídra  o pár hlasů vyhrál Sobotka," dodal v neděli Birke. To ještě asi netušil, že se vedení strany  druhý den skutečně „pochlapí" a vyzve Sobotku k rezignaci.

Společně s Birkem se za Hradecký kraj do sněmovny dostal z druhého místa i dosavadní poslanec Robin Böhnisch. Mediálně nenápadný muž v pozadí, který se ale na rozdíl od řady jiných „zvedačů rukou" taktéž nebál občas ve straně vyčnívat.

Birke dostal téměř 5500 preferenčních hlasů, Böhnisch o tisíc méně. Třetím nejúspěšnějším kandidátem strany byl Jiří Štěpán, ČSSD však v kraji získala pouze dva mandáty.

Orgoníková jde podle svých slov do důchodu. „O zábavu ale budu mít postaráno. Zůstávám předsedkyní sdružení pro výstavbu D11 a R35, chci, aby se obě stavby dovedly do zdárného konce," řekla. Poznamenejme, že obě dálnice jsou na papíře již několik desítek let a žádná dálnice v Česku se doposud nezadrhla víc než D11 u Hradce Králové.