„Bohužel zima byla už právě v únoru a březnu hodně špatná, i když sněhu jsme měli dost až do března a vydrželi jsme z areálů z okolí nejdéle,“ připomíná starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Místní středisko těžilo z kvalitního zasněžování, nadmořské výšky i severní dispozice sjezdovky dlouhé 1700 metrů. Pozdní start kratičké sezony, která trvala zhruba pět týdnů, zavinily komplikace se stavbou. V Záhoří ji berou jako zkušební. „Sezona byla hodně špatná a na druhou stranu zase poučná, protože víme, že si musíme opravdu toho sněhu nadělat do zásoby, a víme co zlepšit,“ uvažuje nad realitou českého lyžování Vojtěch Špinler.

Vybudování lanovky a zázemí stálo 150 milionů korun, polovinu zaplatili rovným dílem obec a další dva investoři a na zbytek si areál vzal úvěr. „Krátká sezona nám udělala čáru přes rozpočet. Ale s bankou jsme se dohodli, vyšla nám vstříc,“ konstatuje Vojtěch Špinler.

Lanovka vyveze na hřeben Orlických hor

Teď už mají v Orlickém Záhoří s úřady předjednaný letní provoz, který je pro česká střediska nezbytný. „Chceme rozjet středisko někdy v půlce června. Fungovat budeme v červnu a září o víkendech, přes letní prázdniny každý den,“ slibuje starosta pěším turistům a bikerům.

Ti se tak snadno dostanou o 300 výškových metrů výš prakticky na hřeben Orlických hor, pod lanovkou jim bude k dispozici zdarma rozsáhlé parkoviště, které chtějí v srpnu po hnízdění chráněného chřástala pokrýt zatravňovací dlažbou. Káry nebo traily nechystají. „Dohodli jsme se s CHKO a já sám jsem toho zastáncem, že sjezdovku necháme úplně v klidu. Uvidíme, jaký bude o letní provoz zájem především od Poláků. Pokud přijedou přes přechod, tak už nemusí parkovat na Šerlichu,“ vysvětluje Vojtěch Špinler.

Cenu jedné jízdy zatím určená není, neměla by ale určitě překročit 200 korun.

Spokojení jsou i místní podnikatelé

Otevření lanovky zachránilo sezonu i místním podnikatelům. „Přineslo nám to hrozně moc. Celý únor propršel, takže jsme měli obsazený bazén od rána do večera,“ konstatuje spolumajitelka Penzionu u Cvrčků v Orlickém Záhoří Jitka Cvrčková.

Už teď mohou spokojeně vyhlížet zimu. „Máme na příští zimu obsazeno z 90 procent. Hned jak se rozjela lanovka, tak začaly chodit objednávky jedna za druhou. I na léto bude zájem velký, posílí nám to i všední dny. Skibusy na hřeben jezdí jen o víkendu, tady si lidé dojedou na kole k lanovce, nechají se vyvézt na hřeben a mohou pokračovat dál,“ předpokládá Jitka Cvrčková.

Lanovka v Záhoří čeká na letní sezónu | Video: Jiří Fremuth

Stavbu lanovky začala obec na polské hranici plánovat před dvaceti lety. Projekt zdržel kolotoč námitek a odvolání, ale také nález chráněného chřástala na trase sjezdovky a nakonec i covid a válka na Ukrajině. „Spadl mi kámen ze srdce, že všechno to naše úsilí nepřišlo vniveč. Každý, kdo sem přijede, vidí, že skiareál není žádná megalomanská stavba, krásně to sem zapadlo, citlivě jsme volili i přírodní materiály,“ připomíná starosta Orlického Záhoří, který stál u zrodu celého projektu.

Mohlo by vás také zajímat: Mobilní pošta se lidem na Rychnovsku nelíbí. Příště sem pošlou dostavník, láteří

V Lukavici stáli na lidé na mobilní poštu frontu | Video: Jiří Fremuth