Až na osm stupňů nad nulou by během týdne mohly v případě inverze vystoupat teploty na horách v Královéhradeckém kraji. Podle meteorologů hrozí odtávání sněhu i v polohách nad 800 metrů.

„Po zadní straně rozsáhlé tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude proudit teplejší vzduch od jihozápadu až jihu, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry," vysvětlil příčinu oteplení Dušan Čičman z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Situaci na horách může zkomplikovat také inverze, která hrozí zejména dnes a zítra. V takovém případě by sice na horách mělo být na rozdíl od nížin jasno, zároveň by však hory zažily i vyšší teploty.

Nového přírodního sněhu by se snad lyžaři mohli dočkat o víkendu, sněžení v nížinách meteorologové ale zatím stále neočekávají.

Ačkoliv je letošní zima podle meteorologů abnormálně teplá a v nížinách není po sněhu ani památky, lyžařská sezona ve většině horských středisek v kraji běží na plné obrátky. Žádný z areálů sice vzhledem ke sněhovým podmínkám zřejmě nemá otevřené úplně všechny sjezdovky a atrakce, které má v nabídce, možnost kvalitního lyžování ale zájemcům díky technickému sněhu rozhodně nabízí. Teplé zimy nejsou v posledních letech výjimkou a lyžařská střediska se na ně proto dokáží připravit mnohem lépe než dřív. V těch výše položených v Krkonoších je situace pro lyžaře velmi dobrá.

Ve Špindlu začala hlavní sezona

„Leden nabízí ve Špindlu tradičně výborné sněhové podmínky. Úbytek lidí po svátcích navíc znamená poloprázdné svahy a minimální fronty u lanovek, a to zejména ve všední dny. Zprovoznili jsme již devadesát procent areálu,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. Ve vyhlášeném středisku se proto jezdí za ceny hlavní sezony.

Kvalitní lyžařské podmínky slibují provozovatelé i dalších krkonošských areálech. Ve skiresortu Černá Hora - Pec se jezdí na zhruba tří čtvrtinách všech sjezdovek. Černá hora od minulého pátku nabízí také večerní lyžování na nejdelší osvětlené sjezdovce v České republice. Až do pátku se navíc ve všech areálech spadajících pod Skiresort jezdí za ceny takzvané standardní sezóny. V sobotu by měla začít top sezóna a ceny permanentek tak vzrostou.

Na sjezdovkách leží v průměru 30 až 40 centimetrů převážně technického sněhu, mimo ně pak zhruba 20 centimetrů. Přestože je to pro Krkonoše v toto roční období nezvykle málo, přerušení provozu v největších lyžařských areálech kvůli oteplení určitě nehrozí. Přes noc by mělo být celý týden pod nulou a provozovatelé tak budou moct i dál zasněžovat. A na své si přijdou i bruslaři. V provozu je i nedávno otevřené nejvýše položené kluziště v Česku v Malé Úpě.

Běžecké stopy vymaže slunce

O něco horší je situace v Orlických horách. I zde ale najdeme několik fungujících areálů. Mezi ty nejoblíbenější patří středisko Říčky v Orlických horách. Lyžařům zde nabízí zatím tři sjezdovky. „Jezdíme za ceny vedlejší sezony," informoval ředitel místního ski klubu Jan Duffek. Společně se skiareálem v Deštném se starají i o běžecké tratě na hřebenech Orlických hor. Zatímco lyžaři na sjezdovkách se dalších dnů zas tak moc bát nemusí, pro už nyní nepříliš kvalitní běžkařské tratě může jakékoliv další oteplení znamenat problém. A pro běžkaře přerušení sezony.