Jak se zbavit nefungujícího „větrníku“ či důlního zařízení a ještě z něj udělat turistickou atrakci? Recept našel Euroregion Glacensis, který chce přeměnit demontovanou větrnou elektrárnu nad Novým Hrádkem a bývalou těžební hornickou věž Slupiec na nové rozhledny. Ty jsou součástí projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část, který má zatraktivnit příhraniční oblast Orlických hor.

„V rámci projektu bude vystavěno jedenáct rozhleden, z toho osm bude obnovením zaniklých historických rozhleden a vyhlídek nebo využitím jiného dědictví. Pouhé tři rozhledny jsou na nových místech,“ sdělil sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Orlické hory z výšky

Lepší výhledy do širokého okolí nabídne také nová rozhledna nad Deštnou v Orlických horách, která je jedním z osmnácti partnerů projektu.

„Rozhledna by měla stát na vrcholu Velké Deštné a vyhlídková plošina má být ve výši 17,6 metru,“ uvedla starostka Deštného Alena Křížová, která věří, že nové turistické lákadlo bude pro obec přínosem.

Právě na Velké Deštné by se mělo stavět nejdříve, podle Jaroslava Štefka by to mohlo být ještě letos. Další rozhledny se vybudují či obnoví na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách, u Vysoké Srbské, na Vrchmezí, Kladské a Włodzické hoře, Czerńcu, Jagodnej a obnovy se dočká vyhlídka Guzowata nad Radkovskou přehradou.

Většina rozhleden bude stát do roku 2019

„Očekáváme, že většina staveb bude hotová v roce 2019,“ dodal Jaroslav Štefek.

„Nově vzniknou i turistická informační centra v Novém Hrádku a Neratově a bude obnoven Jánský most v Neratově. Tento projekt bezpochyby zvýší už tak vysokou úroveň cestovního ruchu v našem regionu,“ uvedl Královéhradecký krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu, grantů a dotací Pavel Hečko.

Počítá se také s novým značením hřebenové trasy od Libereckého kraje přes Sněžku až po Praděd a s řadou propagačních aktivit. Celkové náklady projektu se blíží 95 milionům korun.

Jana Kotalová