Marian Slavík vyrobil siluetu před 18 lety, tehdy chodil do školky přímo u průtahu obcí jeho syn. Tehdy ještě tvář filmové superstar neměla. „Se švagrem máme stejně staré děti a neustále jsme viděli, jako kolem školky jezdí rychle hlavně Poláci, kteří pracují v automobilce,“ vzpomíná Marian Slavík.

Skuhrov leží v údolí Bělé v sousedství Kvasin a hlavní silnice vede do Deštného a dál přes hřeben Orlických hor na přechod v Orlickém Záhoří.

Tělo šváry, tvář filmového idolu

Letos v zimě potřeboval panák opravit, a tak se toho pan Slavík opět ujal: „Na siluetu jsem obkreslil šváru. Ale nemohli jsme sehnat obličej, který by se hodil na tu vyříznutou hlavu. Nakonec to vyšlo na DiCapria,“ směje se muž.

Fotku našel na internetu, vytiskl ji, zalaminoval a nalepil na tvář siluety policisty, která stojí u přechodu před vchodem do zdejší školky. Čepici sehnal od známého sběratele, znak Policie ČR na rukáv pak v armyshopu. „Říkal jsem si, že musíme najít někoho známého, třeba pak budou lidé zvědaví a zpomalí,“ zamýšlí se Marian Slavík.

Pohled na hvězdu Titaniku těší učitelky i maminky

Strážce pořádku s tváří lamače ženských srdcí z filmového plátna potěšil i učitelky v mateřské škole. „Líbí se nám a jsme rády, že ho tady máme. Je to příjemné, když chodíte do školky a první, koho vidíte, je Leonardo DiCaprio. Máme hned hezčí den,“ směje se vedoucí mateřské školy ve Skuhrově Zuzana Krassková.

Školka ale sousedí s frekventovanou silnicí. „Máme špatné zkušenosti hlavně, když najíždí pracovníci do Škodovky. Nechci to házet jenom na Poláky, ale bohužel ne všichni řidiči jsou ohleduplní a dodržují rychlost,“ konstatuje Zuzana Krassková, která má na starosti 62 předškoláků.

Nejhorší je situace, když se v kvasinské automobilce střídají směny. Tedy kolem šesté ráno a druhé odpoledne.

Když nejdou retardéry, pomůže filmová star

Dřív před školkou nebyl ani přechod, zdejší usilovali i o retardéry, ale to nebylo kvůli předpisům na silnici II. třídy možné. „Bohužel máme i takové zkušenosti, že polští řidiči nám házejí odpadky přímo z auta na zahradu. Proč polští? Ty odpadky mají polské etikety. Je to hrozně smutné,“ krčí rameny vedoucí školky v horském údolí, která má hned za plotem krásnou zahradu s lesoparkem.

Leonardo DiCaprio v roli policisty baví i Lenku Dužilovou: „Velmi mě potěšilo, že si někdo v tom každodenním shonu najde čas na takový vtip. To je prostě výborné,“ říká maminka pětileté Alžběty. Také ona oceňuje volbu tváře pro místního zpomalovače nezdárných šoférů: „Možná je ten DiCaprio zpomalí víc, než kdyby tam byla běžná figura. Která žena ho nemá ráda,“ povzdychne si Lenka Dužilová.

Leonardo občas řidiče splete

A originální strážník s klasickou plácačkou baví i skuhrovského starostu. „Řidiči jsou různí a někteří jsou opravdu magoři. Ale myslím si, že dopravní policie tady funguje a za ta léta se to zlepšilo. Dřív byla silnice spíš závodní dráha, bylo to opravdu nebezpečné. Situaci zlepšily i radary v Kvasinách,“ připomíná Milan Bárta a přidává i jednu vtipnou historku: „Na vlastní oči jsem viděl řidiče, který u našeho policajta zastavil a začal tahat doklady. Pak třísknul doklady na palubku a jel dál. Je to vtipné zpestření,“ dodává starosta Skuhrova nad Bělou, kde žije 1100 obyvatel.