Předchozí
1 z 2
Další

Obě populární akce se v posledních letech těší oblibě rekordního počtu návštěvníků. Karlovarský festival loni přivítal téměř 14 tisíc akreditovaných diváků a vydalo se více než 140 tisíc vstupenek. Ostravský festival od roku 2016 neuvádí návštěvnost v celkových číslech, ale loni i předloni byla okamžitě vyprodána veškerá kapacita.

ZMĚNY I PRVNÍ HVĚZDY

Informace o letošních ročnících přehlídek zatím nejsou příliš bohaté. Jisté ale je, že 53. ročník MFF KV odstartuje 29. června a slavnostní závěrečný večer s předáním cen proběhne 7. července. Organizátoři v tuto chvíli finalizují výběr filmů, které se festivalu zúčastní. A také prozradili, že se jedna z hlavních sekcí promění. „Karlovarský festival posiluje snahu být mostem mezi Západem a úspešnými východoevropskými filmy. V následujícím ročníku se proto soutěžní sekce Na východ od Západu nově otevírá také filmům z teritorií Blízkého východu,“ uvádějí organizátoři.

„Vidíme velký potenciál mezi mladými filmaři z Blízkého východu a rádi bychom jim podali pomocnou ruku na začátku jejich kariéry,“ řekl umělecký ředitel Karel Och.

Colours of Ostrava se letos uskuteční již posedmnácté. V areálu Dolních Vítkovic se hudba rozezní od 18. do 21. července. Organizátoři již začali zveřejňovat jména letošních účinkujících. K hlavním hvězdám zatím patří syn Boba Marleyho Ziggy, islandský skladatel filmové hudby Jóhann Jóhannsson nebo elektronický kouzelník Jon Hopkins. Další jména budou následovat.

Vedle velkých festivalů se v červenci uskuteční ještě další festivaly. Z filmových uveďme především stále populárnější Letní filmovou školu v Uherském Hradišti (27. července až 5. srpna). Z hudebních to zase je Rock for People (4. až 6. července), kam zavítají britské superhvězdy Prodigy.

Další festivaly

Pelíšek Fest (30. 6. až 1. 7.)

Mighty Sounds (13. až 15. 7.)

Boskovice (5. až 8. 7.)

Creepy Teepee (6. až 8. 7.)

Obscene Extreme (18. až 22. 7.)

Rozmarné léto (21. 7.)

Masters of Rock (12. až 15. 7.)

Symbolic (4. až 7. 7.)

Benátská (26. až 29. 7.)

Sázava Fest (26. až 28. 7.)

A na co dalšího se můžeme těšit?

Sokolové si sletem připomenou století republiky

Všesokolský slet patří mezi nejtradičnější a nejmasivnější sportovní akce u nás. Koná se jednou za šest let a ten letošní bude mít speciální nádech. Koná se totiž v roce, kdy slavíme sto let od vzniku samostatného Československa.

„Význam sletu v roce 2018 je nebývalý v tom, že republika slaví krásné stoleté výročí. Sokolové měli společně s legionáři nezastupitelné místo při utváření státu i při jeho obraně, což mnoho z nich stálo život. Výročí vzniku státu,
s nímž jsou sokolové tak těsně spojeni, dává akci opravdu ohromný význam,“ říká nejvyšší představitelka Sokola, starostka Hana Moučková.

Tradičním domovem sletu byl stadion na Strahově. Ten je ale v tak zchátralém stavu, že už při minulém setkání v roce 2012 se musela hledat náhradní varianta. Ta se našla ve vršovickém Edenu, kde bude gradovat velké finále i tentokrát za účasti tisícovek cvičenců při společných skladbách. Ovšem aktuální dohoda se nerodila snadno, jelikož stadion koupil společně s klubem nový čínský vlastník.

„Jednání probíhala více než rok a byla pro nás nesmírně složitá. Nakonec vše dopadlo dobře, lokalitu i okolní prostory jsme získali a nyní jsou již připravovány smlouvy,“ těší starostku Moučkovou. Za to, aby se slet i tentokrát konal v Edenu, se přimlouval i prezident Miloš Zeman.

„Velice oceňuji skutečnost, že hlava našeho státu vnímá XVI. všesokolský slet v roce 100. výročí založení samostatného státu Čechů a Slováků jako velmi významnou událost. Je to pro nás ctí,“ říká Moučková.

Velkého finále by se mělo na vršovickém stadionu zúčastnit kolem šestnácti tisícovek sportovců, na oba závěrečné dny by se do Edenu mohlo prodat na 20 tisíc vstupenek. Ovšem zajímavé to nebude pouze přímo na stadionu, doprovodné programy jsou u Všesokolského sletu tradicí. „V první červencový den vše odstartuje průvod Prahou. Společenským zahájením téhož dne bude večer v Národním divadle při představení Našich furiantů v podání sokolského ochotnického Divadla pod Petřínem a v O2 areně proběhne akce Sokol Gala, kde představíme náš výkonnostní sport. Během celého týdne proběhne rovněž několik významných výstav a třeba i mezinárodní seminář,“ přibližuje Hana Moučková nabitý červencový sletový týden.

Jiří Krampol oslaví 11. července osmdesátiny

Herec a dabér se proslavil také jako moderátor televizního pořadu Nikdo není dokonalý. Svůj hlas propůjčuje Jean-Paulu Belmondovi nebo Louisi de Funèsovi. Krampol je počtvrté ženatý a má dva syny.

Zdroj: Youtube

Atraktivnější boj o titul? Češi mění podobu fotbalové ligy

Přišla vám česká fotbalová liga fádní? Pokud ano, oslavujte: od příštího ročníku chystají funkcionáři takovou revoluci, že z toho možná úžasem padnete na trávník. Připravte se na to, že nejvyšší tuzemská soutěž nebude znát vítěze a sestupující po odehrání třiceti kol jako dosud, ale později. Dojde na baráž, při níž se také rozhodne o atraktivních místech v evropských pohárech (podobně fungují ligy v Belgii nebo Polsku). Co je asi nejpodstatnější? Podzimní část začne 21. července a skončí až osm dní před Štědrým dnem. Kratší bude i zimní pauza.

Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století

Astronomickou událostí roku je zatmění Měsíce. Dojde k němu v pátek 27. července a bude ho možné sledovat i u nás. Půjde o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. V Čechách se jedná o první viditelné zatmění po třech letech. Průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu proběhne v ČR vysoko nad obzorem. Na tentýž den je také hlášen mimořádně jasný Mars. Lidé tak budou moci pouhým okem porovnat velikost obou těles.

Filmová Mamma Mia! se vrací

Naoko znovu řecké kulisy, konkrétně Kalokairi, v reálu však chorvatský ostrov Vis. Tam vzniklo pokračování úspěšného hitu Mamma Mia! 2, které vstoupí do kin 19. července. Štáb Ola Parkera dal přednost levnější destinaci s neméně poetickou ostrovní přírodou. Před kameru se vrátili Meryl Streepová, Amanda Seyfriedová, Pierce Brosnan, Colin Firth i Stellan Skarsgård, přibyla Lily Jamesová. Příběh založený na skladbách kapely ABBA se mj. vrátí do minulosti Donny a jejích tří milenců.

Letní shakespearovské slavnosti, zdroj divadelních zážitků

Po roce se do prostoru před Míčovnou v Královské zahradě Pražského hradu vrátí Letní shakespearovské slavnosti. Přesunuly se tam vloni z důvodu rekonstrukce Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kde se tradičně konaly. Přehlídka potrvá až do začátku září, těšit se na ni lze i v Brně, Ostravě  a Bratislavě. Premiérový titul představí pořadatelé až v průběhu jarních měsíců.

Léto ve znamení rocku

První červencový den zavítá do vysočanské O2 areny rocková kapela z 90. let Pearl Jam. Vrací se sem po šesti letech. O den později se v brněnské DRFG areně představí rockoví veteráni Deep Purple, kteří loni navštívili Prahu s nově vydanou deskou Infinite.