Hodinu po poledni se otužilí plavci začali scházet na nábřeží Závodu míru. Nejmladšímu bylo teprve šestnáct let, ten nejstarší pomáhal zakládat otužilecký oddíl před padesáti lety. Nyní si společně zaplavali v řece, která měla 2,2 stupně. Teplota se vyšplhala jen na jeden stupeň nad nulou. „Mě by do té vody nikdo nedostal,“ smála se Jitka z Pardubic, která se na otužilce přišla podívat už poněkolikáté.

Otužilci mají v lednu hlavní sezonu. A na pardubické nábřeží je přišlo podpořit několik desítek zvědavých přihlížejících. Ačkoliv se někteří diváci při pohledu na téměř nahá těla třásli zimou, závodníci si nestěžovali. Do vody se v jubilejní ročník odhodlalo 99 mužů a 49 žen.

Podívejte se ve fotkách na loňský ročník akce:

Tradičního setkání otužilců na Labi v Pardubicích se letos zúčastnilo 118 lidí.
OBRAZEM: Tradiční setkání otužilců na Labi

Přestože druhý lednový víkend plavcům nepřichystal extrémní podmínky, některým se po závodě těžko mluvilo. „Bylo to dobré, ale jsem ráda, že to mám za sebou,“ přiznala jedna z plavkyň.

Padesátý ročník tradiční akce na Labi a zároveň desátý ročník memoriálu Jaroslava Danielky, zakladatele pardubického otužování, nabízel čtyři délky tratě. Plavci se mohli po proudu řeky vydat na 100, 250, 500 nebo 750 metrů.

Na tradiční setkání otužilců dorazila i nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová. „Dneska to bylo příjemné a rychlé,“ řekla bezprostředně po závodě česká reprezentantka a dálková plavkyně Štěrbová.

A nešlo o jediného přemožitele Lamanšského průlivu, dorazil i Richard Haan, který světoznámý kanál přeplaval už v roce 2005. V ledovém Labi si zaplaval rovnou nejdelší trať. „Někdy je to lepší než rozezpívání, voda krásně prokrví,“ prozradil vášnivý plavec a sólista Státní opery v jedné osobě Roman Haan.

Otužování
Fenomén otužování: Posílejte a sdílejte své fotky, jak se oddáváte chladu

Loňský ročník se kvůli koronavirové epidemii nekonal. Letos otužilci z celé republiky v dlouholeté tradici pokračovali. Mezi účastníky byl poprvé i zahraniční závodník z Itálie.

Peníze vybrané z dobrovolného startovného půjdou na hendikepované sportovce vedené pod Atletikou Bez Bariér.

V Pardubicích vznikl první oficiální oddíl otužilců již v roce 1971. Hned o rok později proběhl první veřejný křest otužilců. V ten rok bylo dokonce mínus čtrnáct stupňů a i tehdy si plavci vysloužili zájem Pardubáků. Touto akcí začalo fungování dnes již tradičního otužileckého oddílu.