Vyplývá to z jednání a dohod mezi vedením krajského zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami o nových smlouvách. Krajské nemocnice mají nyní uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami pouze do konce roku 2012 a kraj proto začal vyjednávat nové podmínky pro rok 2013.

„Rozsah péče v našem kraji se podařilo uhájit ve stávajícím rozsahu. Dosavadní dohody, které potvrdí podpisy smluv, jsou závazné. Smlouvy bychom s pojišťovnami měli podepsat nejpozději na podzim, ale na současných dohodách se již nic měnit nebude. V kraji budou například dál sloužit dvě iktová centra, přibude několik lůžek neurologie, JIP či rehabilitace v Trutnově a v Náchodě," uvedla Jana Třešňáková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Chtěli rušit lůžka

Pojišťovny koncem loňského roku vypověděly smlouvy všem nemocnicím v zemi. Během jednání o nových dohodách pojišťovny tlačily na rušení nemocničních lůžek. Dříve se dohodly zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví, že plošně ve všech nemocnicích zmizí na deset tisíc lůžek.

„Rušení lůžek v našich nemocnicích by bylo proti zájmům pacientů. Celkově nemocnice v našem kraji zeštíhlely v poslední době o celkem 170 lůžek. To byl vzhledem k celkovému počtu poměrně velký krok, nemocnice zrušily více než deset procent lůžkového fondu. Po této restrukturalizaci již ani zdravotní pojišťovny nenavrhovaly větší omezení počtu oddělení či lůžek. K tomuto kroku přispěla i krajská Koncepce zdravotnictví," řekl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.