Noc na pátek i celý pátek byly zkouškou vytrvalosti pro hasiče a i energetiky. Meteorologové varovali, že přijde vítr, který v nížinách může dosáhnout až 70 kilometrů v hodině, tedy síly vichru, který láme větve. Popadané stromy, které mimo jiné zablokovaly nejméně čtyři železniční tratě i několik silnic a způsobily, že energetici museli vyhlásit kalamitní stav v celém Královéhradeckém kraji, daly předpovědi za pravdu. Na Sněžce přístroje zaznamenaly dokonce vítr o síle orkánu.

Hasiči od půlnoci do pátečního poledne vyjížděli kvůli událostem, které způsobil vítr, na čtyři desítky míst. Padající stromy blokovaly silnice i chodníky. Ještě krátce před polednem musela být v obou směrech uzavřena silnice u obce Hořičky na Náchodsku, kde vichr povalil strom, který zatarasil oba jízdní pruhy.

„Za nádražím v Kostelci nad Orlicí zasáhly padající stromy také dráty elektrického vedení," uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková. Takových případů však bylo daleko více a hlášení o poruchách na elektrickém vedení přibývalo.

Lidé bez proudu a zablokované tratě

„K deváté hodině evidujeme 17 poruch na vedeních vysokého napětí na východě Čech a desítky poruch na vedení nízkého napětí," informovala včera dopoledne mluvčí ČEZ Šárka Beránková. Řada domácností zůstala bez proudu. Krátce nato ČEZ na východě Čech vyhlásil kalamitní situaci. K nejpostiženějším oblastem patřilo Hradecko, Náchodsko a Rychnovsko.

Popadané kmeny na řadě míst zastavily železniční dopravu. Velké štěstí měli cestující rychlíku na trati Mostek – Horka u Staré Paky, který stačil zastavit před spadlým stromem. Jiný vlak uvízl kvůli v úseku Bolehošť – Týniště nad Orlicí. Ze stejného důvodu stála doprava i na tratích ze Smidar do Ostroměře, z Malých Svatoňovic do Trutnova nebo z Rokytnice v Orlických horách do Doudleb nad Orlicí.

Největší poryv větru hlásila Česká poštovna

Nejsilnější poryvy větru zaznamenali meteorologové v Krkonoších. Provoz lanovky na Sněžku i na Růžovou horu musel být zastaven. Vichr na Sněžce sílil, postupně přesáhl stokilometrovou rychlost a dosáhl síly orkánu. Meteorologické přístroje na České poštovně dopoledne naměřili náraz o rychlosti asi 154 kilometrů za hodinu.

Vichr si pohrál i s náklaďákem

K vážné dopravní nehodě došlo včera dopoledne na silnici u obce Výšinka na Trutnovsku. Zřejmě silný poryv větru způsobil nehodu nákladního vozidla, které sjelo do příkopu a narazilo do stromu. Na místo události vyjeli profesionální hasiči ze Dvora Králové, Trutnova a dobrovolní hasiči z Hajnice.Vůz skončil nakloněný na levý bok a řidič zůstal zaklíněný v kabině a současně pod stromem, do kterého narazil. Přední část nákladního auta byla po nárazu do břízy zcela zdeformovaná. Hasičům pomohl v prvních minutách svědek nehody, který s využitím svého jeřábu částečně odtáhl vozidlo od stromu. Přesto bylo samotné vyprošťování zraněného řidiče pro hasiče velice náročné.

V sobotu už by počasí mělo být klidnější. Meteorologové slibují polojasno a vítr čekají jen mírný západní až severozápadní.