Na obou místech si druhá světová války vybrala své lidské oběti a dnes je tu připomínají jejich jména na pamětních deskách a pomníčcích. Jsou připomínkou lidskosti a odvahy těch, kteří byli ochotni pomáhat i v situacích, kdy riskovali vlastní život, když se za druhé světové války zapojili do domácího odboje.

Obrana národa v Opočně nakonec zlikvidována.

„Po likvidaci Obrany národa však veškerá odbojová činnost na Opočensku nebyla úplně potlačena,“ připomíná v květnovém čísle Opočenských novin za Sokol Opočno Filip Marek a zmiňuje například Cyrila Ondráka, který se zapojil do Sokolského odbojového hnutí a jako člen S21B poskytl nocleh hledanému radistovi výsadku Silver A Jiřímu Potůčkovi. Byl za to zatčen a jeho osud se uzavřel v koncentračním táboře Mauthausen II, kde 24. října 1942 zemřel.

Čánka je pak jednou z obcí na Rychnovsku, kam vedou stopy paravýsadku Barium. Nová pamětní deska tady byla odhalena před rokem právě u kapličky.

Podívejte se, co jsme o tom psali:

Podívejte se na video, které nám zaslal Josef Krám z Rychnova nad Kněžnou. Pochází z Vysoké nad Labem, kde v dubnu 1944 výsadek Barium seskočil. Místní jeho členům pomoc nedmítli a podpořili je. Byl mezi nimi i otec Josefa - Antonín Krám. Byl jedním z těch, kteří válku zaplatili životem. 7. května byl spolu s dalšími zastřelen:

| Video: Youtube