Takových změn, které by více než dnes ctily ducha místa, by postupně měly doznat interiéry východočeských hradů a zámků. Postupně by měly vypadat jako za svých dřívějších majitelů.

„Lidé mohli nabýt dojmu, že šlechta obývala pouze salony. Přitom zámky normálně sloužily k obývání," uvedl Vladimír Trégl z Národního památkového ústavu. K tomu bude potřeba často znovu shromáždit původní mobiliář.

Touto cestou se úspěšně vydal už před několika lety zámek ve Slatiňanech na Chrudimsku. Dříve si v něm návštěvníci mohli prohlédnout hlavně hipologické muzeum. Nový kastelán Jaroslav Bušta se s pomocí dobových fotografií snaží vrátit interiérům podobu těsně po válce před znárodněním zámku. Část odvezených věcí shromažďuje z jiných zámků. Zároveň zpřístupnil dříve opomíjená místa jako koupelny, kuchyni nebo kotelnu.

A výsledky na sebe nenechaly čekat. Vloni byl slatiňanský zámek společně s Ratibořicemi jediným, kterému se podařilo zvednout návštěvnost. A to dokonce o třetinu!

Zámek přilákal tisíce turistů novým prohlídkovým okruhem, jenž se věnuje životu knížecí rodiny Auerspergů. Zapojoval se do řady akcí a nabízel také netradiční prohlídky – třeba putování po běžně nepřístupných technických vymoženostech zámku.

„Vzal jsem přátele z daleka na prohlídku, od které jsem očekával, že bude tradičně nudná, jak jsem byl zvyklý ze školních výletů. Ale to byl velký omyl," liboval si Petr Kutěj z Pardubic.

Podobnou proměnou by měl postupně projít také zámek v Litomyšli, v němž za minulého režimu byla ideologicky zabarvená expozice české hudby. „Nejdříve chceme uvést interiéry prvního patra, kde bydlel majitel zámku a jeho příbuzní, do původního stavu z první poloviny 19. století," řekl Trégl.

Dřívější vybavení bylo z velké části rozvezeno po celé zemi, nyní by se část měla vrátit nebo být nahrazena replikami. Lidé tak uvidí autentické šlechtické sídlo včetně například ložnic. Již letos uvidí návštěvníci zámku portréty všech jeho bývalých majitelů. Do expozic se také vrací některý kmenový mobiliář, například nádobí.

Památkáři plánují takto oživit i další objekty na východě Čech. Proměnou by měl projít zámek v Náchodě nebo hospital na Kuksu.