Podle Národního památkového ústavu, územní památkové správy se sídlem na Sychrově, vloni návštěvnost celkově mírně klesla. Opačná čísla hlásí v našem kraji pouze Ratibořice, kde vloni památkáři dokončili obnovu vodního náhonu včetně vantroků a mlýnských kol. A na co se letos turisté mohou těšit?

Ratibořice se zaměří na děti

Správa ratibořického zámku letos připravuje pro rodiny s dětmi nevšední zážitek: „Bude je doprovázet půvabná schovanka paní kněžny, komtesa Hortensie a dětem povypráví o životě na venkovském sídle. Dozví se zábavnější formou něco o etiketě, módě, účesech a oblékání, dále o povinnostech dam i malých slečen a další zajímavosti ze života aristokracie,“ uvedla Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu. Prohlídky s komtesou Hortensií se budou konat od 1. do 31. července.

Investice v Babiččině údolí nekončí

Také letos budou památkáři investovat v Babiččině údolí. V současné době již probíhá rekonstrukce čp. 10 v sousedství parkoviště u zámku. Zde budou byty pro zaměstnance zámku. „Domu tím vrátíme jeho původní funkci,“ prohlásil Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově. Na tuto akci památkový ústav vyčlenil 14 milionů korun. Sousední vrátnici později přebudují na návštěvnické centrum.

Mimořádné prohlídky

Správa ratibořického zámku letos připomene také 180 let od úmrtí Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, literární paní kněžny z knihy Babička Boženy Němcové. Vévodkyně skonala v listopadu 1839, a proto bude vzpomínce na vévodkyni věnována akce Podzim v Ratibořicích ve dnech 5. a 6. října.

Novinky hlásí i z Náchoda

Zámecký kopec v Náchodě čeká plánovaná revitalizace, při které dojde k obnově zeleně, odpočinkových míst, vyhlídky a parkového mobiliáře. Opravy se dočká také osvětlení kopce. Odhadované náklady během tří let dosáhnou 120 milionů korun. „Letošní sezonu na zámku v Náchodě věnujeme prohlídkám s Ottaviem Piccolomini“, řekl Miloš Kadlec. „Během celé sezony jsou plánovány kostýmované prohlídky, včetně možnosti návštěvy kapele a půdy“, dodal ředitel územní památkové správy. Chybět nebudou ani pohádková představení a oblíbené prázdninové zkrácené prohlídky pro děti, kdy si mohou půjčit kostým a zahrát si tak na krále či princeznu.

Novinky připravují i hrady a zámky v sousedních okresech. Velké změny se připravují v Opočně, na Hrádku u Nechanic i na hradě Litice.

Jan Holý