„Jako pozitivum vidím, že lidé objevují i zastrčené objekty, jako jsou třeba Slatiňany. Litomyšli zase pomohly zkrácené kostýmované prohlídky pro děti z mateřských škol, na návštěvnosti se samozřejmě promítají i kulturní akce," řekla Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu.

I když je parné léto, lidé neváhají absolvovat například táhlý kopec na Kunětickou horu, ochladí se v hradních komnatách a ve sklepeních. „Až jsem překvapený, že lidé v těchto vedrech na hrad proudí. Červenec máme nabitý o víkendu akcemi a návštěvnost je rekordní," uvedl kastelán hradu Kunětická hora na Pardubicku Miloš Jiroušek.

Dlouhodobě se turisté zajímají o hrad Svojanov. Do poloviny léta vidělo hradní expozice přes dvacet tisíc návštěvníků.

Památky i muzea každý rok sází na novinky. Ve vojenském muzeu v Králíkách na Orlickoústecku přibyly piktogramy srozumitelné i pro cizince. Z větších exponátů je tam nově jeřáb na podvozku Tatry 815 nebo tahač Tatra 148 s návěsem.

„V týdnu za jeden den přijede 200 lidí, o víkendu je denní návštěvnost přes 300 lidí. Jsme na tom lépe než loni," řekl ředitel muzea Marek Bartoš.

Na litomyšlském zámku nově instalovali například obrazy původních majitelů. Kastelánka Zdeňka Kalová konstatovala, že zájem turistů je „o procentíčko lepší než loni".

Tvrz na objevení výletníky ještě čeká

Naopak tvrz Orlice na Orlilckoústecku, která byla za evropské dotace otevřena teprve nedávno, na větší zájem turistů teprve čeká.

„Je to zatím málo propagovaný turistický cíl. Chodí padesát lidí denně. Představa je, že to časem bude lepší. S otevřením druhého okruhu nespěcháme, máme jiné starosti. Je to poměrně velký areál a další finance nám na něj nikdo nedá," vysvětlil majitel Pavel Tacl.