Co mělo zmrznout, tak už totiž zmrzlo při studené frontě na konci dubna. Ovocnáři sčítají škody do milionů hlavně na zmrzlých meruňkách a třešních. Teploty by navíc neměly výrazně padat pod nulu jako v některých předcházejících letech, už včera se po ránu objevily jen přízemní mrazíky. V úterý po ránu mělo být podle meteorologů nejchladněji, ve středu se už začne rychle oteplovat.

„Vzhledem k tomu, že mrazy koncem dubna poničily velkou část vinic, Žofie z vína už asi moc neupije," poznamenal včera Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nic výjimečného na polovinu května ani není pondělní sněžení na horách. Hřebeny Krkonoš se celé zbarvily do běla, během dne ale poprašek rychle tál. Například v roce 1997 nebo 1999 sněžilo, a to i v nižších polohách kolem 300 metrů nad mořem, ještě na konci května.

Meteorologové rovněž vyvracejí nářky na údajně studené letošní jaro. Jak březen, tak duben a stejně tak i první polovina května byly zhruba o stupeň teplejší, než je letitý průměr.

V Krkonoších ostatně nejsou zbytky sněhu ještě počátkem července ničím zvláštním. Hlavně na takzvané Mapě republiky, která leží na jižním úbočí Studniční hory, nebo v okolí Luční boudy. Loni tady sníh roztál na začátku července.

V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.