Rozhodli tak členové Národní rady pro tradiční lidovou kulturu. Souhlas s tímto rozhodnutím svým podpisem musí ještě stvrdit ministryně kultury Alena Hanáková.

Východočeské loutkářství nominovali na zápis letos 
v únoru hejtmani obou východočeských krajů. Stranou však nezůstalo ani Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství, které s napětím očekávalo rozhodnutí Národní rady.

Jana Dražďáková, předsedkyně sdružení a někdejší ředitelka Divadla Drak v Hradci Králové, neskrývá velkou radost a uspokojení. „Pro všechny amatérské i profesionální loutkáře je to velmi prestižní ocenění."

Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se narodil ve Studnici u Náchoda a jedno z prvních doložených představení se hrálo už v roce 1697 na Kuksu, kde lázeňské hosty hraběte Šporka bavil kočovný loutkář J. Ch. Neumann.

Na národní seznam se dostanou tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím.

S vlastním zápisem je spojena nejen prestiž, ale zejména významná ochrana a finanční podpora. Vedení Královéhradeckého i Pardubického kraje by této skutečnosti chtělo využít pro rozvoj cestovního ruchu.   (dra)

Několik „nej" východočeského loutkářství

- První český loutkář Jan Jiří Brát (1724-1805);
- Nejstarší opisy českých loutkových divadel z konce 18. století;
- První doložená hra pro neprofesionální loutkové divadlo – masopustní fraška Koš (1838) pro zámecké divadlo v Litomyšli od M. D. Rettigové;
- Jeden z nejstarších amatérských loutkářských souborů v republice – Kacafírek, Chrudim (od r. 1915);
- Jeden z nejlepších amatérských loutkářských souborů v Čechách a na Moravě – Céčko, Svitavy (od r. 1970);
- Mezinárodně proslulé loutkové Divadlo Drak v Hradci Králové;
- Nejoriginálnější mezinárodní divadelní laboratoř – Labyrint Divadla;
- První muzeum loutek v republice – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (od r. 1972);
- Nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě – Loutkářská Chrudim (od r. 1951).