Letos si město perníku pohoršilo na místo sedmé.

Sousední Hradec se už léta pohybuje kolem průměru. Po loňském 8. místě letos vystoupal na pátou příčku.

„Žebříčku bezpečnosti 13 krajských měst nově vládnou Karlovy Vary, které se také staly skokanem roku. Postavení si oproti předchozímu roku vylepšil také Hradec Králové, naopak Pardubice si  výrazně pohoršily. Z okresních měst se vůbec nejhůř umístil východočeský Náchod, do dolní poloviny také spadl Trutnov, naopak si velmi polepšila Chrudim. Ta se po loňském 47. místě letos umístila jako druhá nejlepší," uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Česká pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným nebo smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti dvakrát ročně.

Nejvíce smrtelných nehod na silnicích krajských měst se loni stalo v Praze (26) a v Ostravě (18). Celkem loni v krajských městech na následky dopravních nehod zemřelo 72 osob a 582 jich bylo těžce zraněno.

Žádné z 59 okresních měst nezůstalo bez záznamu nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním. Takto špatně na tom města byla naposledy v roce 2009. Žebříček v této kategorii opanoval Hodonín, na úplné dno se propadl Náchod.

ČP index vyjadřuje úroveň nehodovosti podle počtu usmrcených a těžce zraněných při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti vzhledem k počtu obyvatel daných měst. Index vychází z policejních statistik nehodovosti.

Krajská města podle ČP Indexu bezpečnosti
(pořadí 2012; město; pořadí 2011):
1.    Karlovy Vary (11.)
2.    Olomouc (4.)
3.    Liberec (5.)
4.    Praha (7.)
5.    Hradec Králové (8.)
6.    Zlín (12.)
7.    Pardubice (2.)
8.    Ústí nad Labem (13.)
9.    Brno (6.)
10.  Jihlava (3.)
11.  Ostrava (10.)
12.  Plzeň (1.)
13.  České Budějovice (9.)

kategorie okresních měst:- největší propad: Náchod (poslední z 59 měst)
- největší zlepšení: Chrudim (ze 47. místa v roce 2011 na 2. místo)