V předchozích letech byl pro pneuservisy říjen s teplotami šplhajícími až ke dvaceti stupňům mrtvou sezonou. Jen výjimečně se objevili řidiči, kteří se rozhodli přezout své plechové miláčky. Letos je tomu jinak.

Motoristé houfně berou pneuservisy útokem, někde se již na výměnu pneumatik musí čekat. Za vše může chladné počasí a teploty, které se po ránu minulý týden pohybovaly kolem nuly. Pravidlo hovoří jasně – zimní pneumatiky jsou vhodné od teplot nižších než plus sedm stupňů Celsia.

„Lidé už chodí, a to je dobře, teď je nejvhodnější období, protože od 1. listopadu platí zákon o zimních pneumatikách. Při teplotách pod sedm stupňů letní guma rychle ztrácí své vlastnosti a začíná klouzat. Není to proto jen o počasí, ale i o teplotách," řekl David Hejna, který provozuje autodílnu v Úpici.

Nápor hlásí i jinde. „Řidiči začali po ránu škrábat námrazu a uvědomili si, že by neměli čekat až na první sníh jako v minulých letech, kdy byly podzimy teplé," přidal se řekl Karel Bednář z jednoho pneuservisu v Chrudimi.

Oficiální zimní motoristická sezona začíná 1. listopadu a trvá do 31. března. Zimní pneumatiky je v této době nutné používat vždy, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně lze takovou situaci předvídat.

Jinak lze za příznivého počasí jezdit na letních gumách. Výjimkou jsou však úseky se značkou Zimní výbava. Ta nařizuje zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března bez ohledu na  počasí.

Pozor na rizika
Kdo poruší předpisy o zimních pneumatikách, může se dostat do problémů.
„Pokud bude při silniční kontrole zjištěno, že řidič nemá obuty předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu udělení blokové pokuty ve výši až 2000 korun. Pokud bude případ projednáván ve správním řízení, může být výše pokuty až 2500 korun," sdělil Roman Budský z celorepublikového Týmu silniční bezpečnosti, který zmínil i pojistná rizika.
„Je také dobré seznámit se s podmínkami, za kterých máme sjednáno havarijní pojištění. Pokud bude prokázáno, že škodní událost nastala v přímé souvislosti s použitím nevhodných pneumatik, může dojít ke krácení pojistného plnění," dodal Budský.
Pojišťovny ale tvrdí, že v případě, že případná nehoda nebyla způsobená špatnými pneumatiky, ke krácení pojistného plnění nemusí dojít.