Hradního pána čeká překvapení v podobě nového tisku jeho cestopisu. Kniha mapuje cestu do Egypta, která byla poprvé popsána v roce 1608. Harant byl totiž nadšený cestovatel, spisovatel a hudební skladatel. Tiskopis nyní vydalo v reedici brněnské nakladatelství Host.

„Harantův první rukopis vyšel v roce 1608, cestopis v českém jazyce byl publikován poprvé v letech 1854 – 1856,“ vysvětluje kastelán Jan Murdych. K letošní sezoně doplňuje, že vstupné zůstane na úrovni loňského roku a že každý víkend čeká návštěvníky zajímavý program.

OPRAVY ZA CHODU

Hrad také letos podstoupí další krok k renovaci. Kamenné schodiště ke vstupu do památky bude přeloženo a odizolováno, aby se zabránilo zatékání a vlhnutí zdiva.

Vstup do Škopkova paláce tak bude po provizorním schodišti, realizace je naplánována na květen.

Větší investicí bude rekonstrukce veselky, severní vyhlídky při vchodu do hradu. „Odstraníme betonové povrchy, které nahradí keramická dlažba. Vyčistíme torzo věže a schodiště i vyhlídka se dočkají nového kovaného zábradlí,“ slibuje místostarosta Jaroslav Mikulka.

Opravy za 770 tisíc bude financovat obec s přispěním peněz z programu regenerace památek. Práce na vyhlídkové terase budou rozčleněny do několika etap.

NOVÁ CYKLOSTEZKA

Na hrad povede i nová cyklostezka. Kilometrový úsek naváže na stávající stezku pro chodce a od lokality U Tiby dovede cyklisty až téměř k úpatí peckovské památky. Náklady na vybudování jsou osm milionů korun.

V roce 2008 uplynulo 400 let od vydání slavného cestopisu z Palestiny a Egypta, který napsal někdejší pán na Pecce Kryštof Harant. Cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic vyšel poprvé v roce 1608. V roce 1854 a 1855 vyšel Harantův cestopis znovu, po jazykové stránce upravený, ve dvou dílech. Nyní vydává slavný cestopis nakladatelství Host. Na hradě bude k dostání 31. března i s podpisem soudobého Kryštofa Haranta.