Obyvatele i starostu malebného podhorského městečka při úpatí Orlických hor a nedaleko hranic s Polskem trápí odpadky kolem silnic. Ty po sobě zanechávají převážně polští řidiči, kteří míří přes Nový Hrádek do automobilky v Kvasinách.

Před několika dny pracovníci městyse půl dne objížděli okolí a z příkopů sbírali nepořádek. Výsledná hromada starostu Zdeňka Drašnara šokovala a zároveň i naštvala. „V převážné míře se jednalo o plastové i skleněné lahve od polských piv a dalších nápojů, kelímky či plechovky," posteskl si starosta a dodal, že nepořádek byl hlavně kolem silnic v úsecích Nový Hrádek – Borová, U Jedle, Dlouhé Rzy – Rokolský most – Nový Hrádek.

Podle Zdeňka Drašnara se problémy s nepořádkem podél silnic, který způsobují ve velké míře polští dělníci pendlující do Kvasin, netýkají pouze Nového Hrádku, ale celého regionu. Na Rychnovsku k tomu navíc řeší i problémy s ubytovnami i se zvýšenou kriminalitou. „Nikdo asi nepředpokládal, že bude takový nárůst zaměstnanců automobilky a zřejmě se to trochu vymklo kontrole. Infra-struktura na to nebyla připravená. Nepořádek v příkopech je možná to nejmenší, ale rozhodně nepotěší," konstatoval starosta a přiznal, že jediná možnost je odpadky uklidit, aby okolí městyse, který byl před šesti lety vyhlášen krajskou vesnicí roku, bylo zase čisté.

HROMADU lahví od piv, limonád a dalších nápojů a výrobků posbírali pracovníci Nového Hrádku podél silnic, kudy jezdí dělníci z Polska do Kvasin. Foto: archiv Nového Hrádku.„Vychovat řidiče nemůžeme. Leda že bychom jim odpadky odvezli zpátky do Polska," zažertoval.

Četné stížnosti obyvatel Nového Hrádku se týkají i rychlé jízdy mnohých řidičů. Vedení městyse proto oslovilo dopravní inspektorát v Náchodě s žádostí o spolupráci při preventivní činnosti v rámci bezpečnosti silničního provozu. Podle starosty se jedná o dlouhodobou záležitost. „Policisté sem posílají hlídky a spolupráce se nám osvědčila. Rychlá jízda se rozhodně netýká jen polských řidičů," poznamenal.

Mluvčí policistů Lenka Burýšková potvrdila, že policisté náchodského dopravního inspektorátu se dané lokalitě věnují.

„Snaží se zde provádět kontroly alespoň jednou týdně a dosud zde zadokumentovali deset různých přestupků. O problematice Nového Hrádku jsou informována i obvodní oddělení v Náchodě a Novém Městě nad Metují, jejichž policisté zde rovněž provádějí dohled a kontrolují řidiče," informovala mluvčí.

V Novém Hrádku a Malé Čermné museli nyní řešit i kamiony, které si přes obce kvůli opravám v Náchodě zkracovaly cestu. „Pomohly zákazové značky a dohled policistů. Situace se zlepšila," oddechl si Zdeněk Drašnar. Nezbývá než doufat, že se časem zlepší i vzhled příkopů podél cest.