Velká zodpovědnost, nízký plat

Třicetiletá Pavlína z Jičínska vystudovala sociální péči před deseti lety. Chvíli v oboru zůstala, ale po čase zjistila, že zde nemá budoucnost. „Chtěla jsem zůstat v oboru. Chvíli jsem pracovala s handicapovanými, pak jsem uvažovala o nástupu do domova seniorů. Nakonec jsem se rozhodla úplně jinak – hlavním důvodem byl mizerný plat. Práce je extrémně náročná, máte neuvěřitelnou zodpovědnost. Tento obor je v Čechách hrozně podhodnocený, jak platově, tak prestiží, což je škoda," posteskla si Pavlína, která dnes pracuje v kanceláři.

„Situace u nás sice není růžová, ale ani kritická. Momentálně nám chybí jedna pečovatelka," seznamuje se stavem ředitel Domova pro seniory Nová Paka Vladimír Šimek. Problém vidí v klesajícím zájmu o tuto pozici. „Dva tři roky zpátky se na volné místo hlásilo třeba i 70 uchazečů, teď tak čtyři, maximálně pět. Někdy máme problém si vybrat, jelikož mají o práci pečovatelky zkreslené představy," říká ředitel a dodává, že k nezájmu přispívá i nízká nezaměstnanost na Jičínsku. „Důvodů je několik, mezi nimi nedostatečné finanční ohodnocení, ale také to, že v je v našem okrese pátá nejnižší nezaměstnanost v republice a v okolí je řada průmyslových zón, kde jsou platy mnohonásobně vyšší," povzdechl si Šimek.

Zájem je malý a chybí hlavně muži

„Vloni jsme oslovovali tři školy zaměřené na tento obor, ale odezva nebyla žádná. Po dlouhé době se nám stalo, že jsme tu přes Vánoce měli na výpomoc dvě studentky, které letos končí, a jedna by měla zájem po maturitě nastoupit, což je vzácná výjimka," konstatuje ředitel.

Jediné, co v domově chybí, jsou muži. Podle Šimka tento obor pro pány nebyl nikdy atraktivní. „Máme tady 18 pečovatelů, z toho však jen dva muže, a určitě bychom se nebránili další posile z jejich řad," přiznává Šimek.

Jinde takové štěstí nemají. Novopacký domov spolupracuje se zařízením sociálního charakteru v Opočně, kde se podle Šimka potýkají s extrémním nedostatkem personálu. „Problémem je to, že je nedaleko Kvasin, kde jsou platy až o 50 procent vyšší," upozorňuje Vladimír Šimek.

Ani v jičínském domově pro seniory si na nedostatek personálu stěžovat nemohou. „Máme plný stav. Nedávno jsme obsadili poslední volnou pozici. Je ale pravda, že o obor není velký zájem," potvrzuje vrchní sestra Martina Janatková. I v Jičíně chybí mužská síla. Na 61 klientů připadá 20 pracovníků, z toho jediný muž.

Téměř totožná situace je v Ústavu sociálních služeb Milíčeves. „Máme plný stav, Nedávno sice jedna paní skončila, ale náhradu jsme našli rychle. Ovšem sehnat dnes kvalitní pečovatelku je umění," přiznává ředitel Pavel Jór a dodává, že v přímé péči chybí hlavně muži.