Měla by se znovu stát jednou z dominant Krkonoš. Na hřebenech ve výšce 1288 metrů nad mořem se od května staví nová Petrova bouda, která nahradí původní objekt vyhořelý před pěti lety.

Firma Snowy Chalet, která je investorem boudy, by přibližně do poloviny letošního října chtěla mít hotovou hrubou stavbu. Úplné dokončení boudy, kterou budou tvořit dva objekty, je naplánováno do konce roku 2019. Předpokládané investiční náklady činí 120 milionů korun.

Stavbaři z firmy STAS Vrchlabí již například u hlavního objektu A udělali základy, vyzdívají první podzemní podlaží a připravují jeho strop. „Bourají se prostupy ve sklepech, byly zahájeny práce na základech objektu B, odstraňuje se současná technologie čistírny odpadních vod, jsou předřezány a z části vybourány plánované prostupy železobetonovou deskou nad sklepy," uvedl Havlík. Práce podle něj postupují podle harmonogramu a kromě dešťů a větru stavbaře zatím nic neomezuje.

Stavební povolení získala firma Snowy Chalet, která patří podnikateli a majiteli firmy Unicorn Vladimíru Kovářovi, loni v září. Předcházelo tomu několik let příprav a také jednání a dohoda s památkáři o nové podobě objektu. Památkáři původně požadovali postavit repliku vyhořelé památkově chráněné stavby, což firma odmítala jako ekonomicky neúnosné. Výsledný kompromis počítá se dvěma menšími budovami, které mají navázat na podobu z přelomu 19. a 20. století.

Nová Petrovka by měla mít 62 lůžek. Ve větším čtyřpodlažním objektu A, který základní kvádrovou hmotou tří nadzemních podlaží navazuje na stav objektu v roce 1887, by mělo být 52 lůžek, z toho 12 v noclehárně a 40 v ubytovací části. V menším jednopodlažním objektu B s podkrovím se počítá v jeho ubytovací části s deseti lůžky. Část objektu B bude také sloužit jako záchytný bod pro turisty, jeho součástí bude i útulna s nepřetržitým provozem.

Požár Petrovy boudy v Krkonoších

Úmysl, usoudili hasiči po ničivém požáru na hřebenech

Špindlerův Mlýn - V pondělí to bylo pět let. Tehdy lehla popelem proslulá chata, Petrova bouda na hřebenech Krkonoš.

Stojí v nadmořské výšce 1288, je jednou z dominant nejvyšších českých hor.
I když to už vlastně pět let neplatí. Na začátku srpna 2011 totiž shořela. Podle hasičů byl požár založen úmyslně Bohužel se to nikdy nepodařilo dokázat.

„Žádná nedbalost, byl to úmysl, normální čin žháře," řekl vyšetřovatel Libor Halouzka. Odmítl spekulace, zda ke vznícení nemohlo dojít omylem a hořlaviny, které se na místě našly, nemusely být ohniskem požáru.

To říkal už po požáru, přitom věděl, že bude těžké určit viníka. „Ano, jistě že to bude velmi, velmi těžké, v tom jsem s policisty zajedno. Přesto nemám nejmenších pochyb, že šlo o úmyslné zapálení. Potvrzují to den za dnem i všechny nalezené stopy," opakoval Halouzka.

Chata patřila k nejstarším krkonošským horským boudám - první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování „Petrova") v roce 1811. Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel.