„Jenže ještě před pár dny nikdo nemohl vědět, že přijdou tak silné deště. Kdyby například na Vltavě vodohospodáři už tehdy kaskádu předvypouštěli a místo silných srážek by přišlo sucho, novináři by se na nás naopak sesypali s kritikou, proč jsme se unáhlovali," brání se mluvčí královéhradeckého Povodí Labe Ladislav Merta.

Vodohospodáři se musí řídit složitě vytvářenými manipulačními řády. Přehrady mají více funkcí, nejen protipovodňové, ale také energetické, rekreační a další, a na všechny se podle Merty musí brát zřetel. „A dělají se i revize těchto manipulačních řádů, jako se stalo po povodních v letech 1997, 1998, 2002 nebo 2006. Jenže po velké vodě jsou vždycky všichni nabroušení, jestli něco nemělo být jinak. Ovšem pozor: přehrady zadrží v případě velkých povodní jen část vody," dodal Merta.

Ostatně, příznačné je, že odtok z Labské a Lesa Království vodohospodáři nyní drží na relativně vysoké úrovni. Kdyby jej přitom snížili, pomohli by zatopenému Mělníku a Ústí nad Labem. „Ne, musíte mít rezervu. Co když se srážky vrátí z Jeseníků nad Krkonoše?" namítl Merta.

Na meteorology, kteří riziko povodní předpovídali pouze v severních Čechách, se ale nezlobí. „Předpovídat počasí je velmi složité a myslím, že všichni odborníci dělali, co mohli."

Horní a  střední Labe naštěstí zůstalo ničivé povodně ušetřeno. Povodí Labe totiž stihlo v noci ze soboty na neděli v několikahodinovém předstihu před blížícím se přívalem upustit jak nádrž Labská, tak Les Království.

„V Hostinném ale voda stejně napáchala škody, protože protipovodňová ochrana na tak silné přívaly nestačila a proud si našel cestu jinudy. V Novém Bydžově zase nastal problém poté, co tu během pár hodin spadlo přes 40 milimetrů srážek, s takovým množstvím se nedá nic dělat," dodal Merta. Přehrady na Cidlině Povodí Labe žádné nemá. Jsou tu jen soukromé rybníky, kde má jen omezené možnosti hýbání s jejich stavem.