Muži zákona zjišťovali, zda tito účastníci za snížené viditelnosti řádně užívají osvětlení a reflexních bezpečnostích prvků. „Tři pátky po sobě, tedy 11., 18. a 25. listopadu 2016 dopravní hlídky vyjely v časných ranních a posléze v pozdních odpoledních, či spíše večerních hodinách na kontrolu. Policisté si vybrali místa s horší viditelností, například na silnici z Jaroměře směrem na Velichovky a Trutnov, výjezd z Náchoda na Hronov, nebo na silnice v okolí Červeného Kostelce a Police," přiblížila tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová místa, na něž se policisté zaměřili.

Ne každý cyklista, stejně tak i chodec, si ale viditelnost vyložil správně.

„Cyklisté ponejvíce hřešili špatným osvětlením, které nebylo dostatečně vidět, a chybějícími odrazkami na důležitých částech jízdního kola. A co se týkalo jejich oblečení, také tam měli ve viditelnosti rezervy - stejně tak jako kontrolovaní chodci," popsala klasické nedostatky nemotorových účastníků silničního provozu.

Cyklistům by prospělo reflexní oblečení

I když reflexní oblečení pro cyklisty zatím uzákoněno není, přesto by těm z nich, kteří byli v tmavém oblečení, k větší bezpečnosti rozhodně prospělo. „Vidět pro ostatní účastníky silničního provozu nebyli příliš ani chodci, i když někteří z nich reflexní prvky měli, neužívali je správně," upozornila Eva Prachařová na nezbytnost správného využití bezpečnostních prvků. Policisté proto věnovali kontrolovaným reflexní pásky a vestičky a poučili je o správném užívání.   (řez)