„Elektrokolo se od klasického kola liší pouze přídavným elektromotorem a baterií. Šlapat musíte s jeho výpomocí stejně jako bez ní. Obdobně jako u běžného kola i zde existuje mnoho variant a typů provedení, záleží jen na vás, jaké si zvolíte a které vám bude vyhovovat," říká Lukáš Bárta ze značky Apache.

Trasa: Celodenní rytířská pouť

Šlápněte tedy do pedálů! Čeká vás 495 metrů stoupání a klesání. Z Litomyšle se vydejte směrem na Osík a z něj do Dolního Újezdu. Přes Sebranice pokračujte do rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů, do Poličky. Určitě tu neopomeňte navštívit kostelní věž, v níž vyrůstal a s níž se díky osobnosti tohoto věhlasného rodáka pojí půvabný příběh. Víc ale neprozrazujeme! V Poličce si také dejte kromě porce kultury a poznávání zasloužený oběd nebo lehčí občerstvení. V okolí náměstí je spousta přívětivých restaurací a hospůdek.

Posíleni pokračujte směrem na Sádek, malebnou kopcovitou krajinou Borové, Sedlišťského lesa a Budislavi se dostanete do Toulovcových maštalí, které si křížem krážem jako správní bikeři projeďte. K místu se váže hned několik příběhů z doby 2. světové války, stejně tak i starodávných pověstí. Podle té nejslavnější je tu uschovaný naloupený poklad hamižného rytíře Vavřince Toulovce. Neobjevíte-li ho, věřte, že si odnesete místo zlaťáků skvělý zážitek z jízdy tímto terénem.

Pokračujte na Jarošov a Nové Hrady se zastavením u Růžového paloučku, památného místa s parkem galských růží, dál po okruhu do Morašic. Odtud se přes Tržek dostanete zpět do výchozího bodu výletu, Litomyšle. Pokud vám ještě zbyly síly, prohlédněte si dominantu starobylého města – renesanční zámek s dokonalými arkádami, parkem, vlastním pivovarem a barokním divadlem. Objekt je zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a stojí to za to!

Více na www.apache-elektrokola.cz a FB profilu facebook.com/ApacheElektrokola.   (ot)