Celkem se od začátku epidemie v Královéhradeckém kraji nakazilo už téměř 18 tisíc lidí. Více než 10 tisíc z nich už se z nemoci vyléčilo. 140 lidí bohužel v souvislosti s onemocněním koronavirem zemřelo. Za posledních 24 hodin si nemoc v regionu vyžádala sedm životů.

Největší počet aktivních případů zůstává na Hradecku, kde je aktuálně více než dva tisíce nemocných. V poměru k počtu obyvatel v jednotlivých okresech je ale epidemií nejvíce zasaženým okresem Náchodsko. Podle dat ministerstva zdravotnictví se za poslední týden na Náchodsku nakazil každý stý obyvatel. Rychleji se epidemie šíří pouze ve čtyřech okresech napříč Českou republikou.

Domov u Biřičky má další nakažené

Třetím týdnem zůstává v karanténě největší domov pro seniory v Královéhradeckém kraji. Druhé kolo plošných testů v hradeckém Domově U Biřičky z konce minulého týdne prokázalo celkem 53 nově infikovaných osob. Testy o týden dříve odhalily 82 nakažených. Podle ředitelky Daniely Luskové je nakažených 21 procent zaměstnanců a 24 procent klientů. Situace v domově je ale díky pomoci studentů zdravotnické školy a dalších dobrovolníků stabilizovaná a domov se tak nechystá žádat o pomoc armádu nebo jiná sociální zařízení.

„Průběh nemoci se daří řídit tak, aby zařízením procházela pozvolna, byl zajištěn dostatek kvalifikovaného i náhradního personálu a péče pro dámy a pány byla zajištěna v nejvyšší možné míře,“ uvedla Lusková.

Ta věří, že se v dohledné době klienti zařízení dočkají i povolení návštěv. "Domov U Biřičky aktuálně připravuje systém testování antigenními testy. Testy nakoupil z vlastního rozpočtu a čeká i na státní dodávku. K odběru vzorků a jejich vyhodnocování má vyškolené zdravotní sestry. Zároveň se připravuje na otevření domova pro návštěvy, včetně stavebních úprav recepce. Pakliže se podaří řídit průběh nákazy tímto způsobem dál a lidé v zařízení získají alespoň dočasnou imunitu, bude možné umožnit návštěvy ve vánočním období," dodala ředitelka.