Do nich se pohodlně dostanete cyklobusem, který vyráží z Litomyšle přes Českou Třebovou a Lanškroun a končí až v Dolní Moravě.

V okolí této obce je možné směrem na Lanškroun vyzkoušet hned několik cyklotras. Jedna z nich vede údolím Moravské Sázavy a zvládnou ji i menší děti.

Stezka se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Informačních panelů, z nichž se dozvíte mnoho zajímavých informací, je v délce zhruba šesti kilometrů přesně šest.

Údolí Moravské Sázavy představuje svým členitým uspořádáním a pestrou skladbou hornin i půd velmi zajímavé podloží pro život řady rostlin. Na jaře tady vytváří neskutečné koberce bledule jarní. Teď v letním období tady zase můžete narazit na kvetoucí orchideje anebo vemeník dvoulistý či bradáček vejčitý.

Kdo by si chtěl dát trochu víc do těla, může se z Čenkovic vypravit opět přes Výprachtice až do Štítů, kde stojí za to se zastavit v areálu bývalého koupaliště. Dnes je z něj akrobatický areál bývalého skokana na lyžích Aleše Valenty. Když budete mít štěstí, narazíte na trénující sportovce anebo na některou z exhibičních akcí.

Dál můžete pokračovat přes Cotkytli až k rozhledně Lázek. Ta se nachází na stejnojmenném vrchu, který je nejvyšším bodem Zábřežské vrchoviny. Původní dřevěná vyhlídková věž postavená před 1. světovou válkou byla nahrazena v roce 1933 současnou pětipatrovou rozhlednou, která je krytá šindelem.

Rozhledna je dvacetimetrová a na vyhlídkovou plošinu vede 87 schodů. Je z ní krásný výhled na Orlické hory, hřeben Hrubého Jeseníku, Lanškrounsko, Českotřebovsko, Rychnovský vrch a za dobré viditelnosti Svatý Kopeček u Olomouce.

Kdo by měl chuť se vydat ze štítů ještě o kus dál, místo směrem na Cotkytli by mohl zamířit na Králíky. Jen šest kilometrů od tohoto města se nachází dělostřelecká tvrz Bouda, která je přístupná návštěvníkům.

S průvodcem se můžete podívat do nitra opevnění, které bylo součástí celého systému obrany, jež byl postaven ve třicátých letech minulého století. Tvrz Bouda tvoří pět srubů, které jsou hluboko pod zemí propojeny tunely a chodbami.

Navíc je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti.