"Prezident má pravidelné informace od bezpečnostních služeb o vztazích s Ruskem a jeho aktivitách na našem území. Pokud v této atmosféře dál podporuje, aby ruský Rosatom stavěl 5. blok Dukovan, podporuje nákup Sputniku nebo požaduje jména agentů, postupuje ve jménu a zájmech cizích mocností. Prezident jako hlava státu tu má být pro občany, ukazovat jim cestu, uklidňovat je. Miloš Zeman si ovšem vybral jinou cestu. V takovém případě bychom jako senátoři měli uvažovat o podání žaloby za velezradu," řekl Jan Sobotka po mimořádném jednání zahraničního a bezpečnostního výboru Senátu.

Senátorovi za Trutnovsko přijde zvláštní, že prezident republiky k tak vážné situaci stále mlčí. "Z mého pohledu občana i senátora je to zvláštní a nerozumím tomu. Je to velmi divné," poznamenal.

Jan Sobotka zároveň sdělil, že senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost přijal usnesení pro plénum Senátu, které doporučuje vládě, aby snížila počet pracovníků ambasády Ruské federace v Praze na jednoho. Senátní výbor rovněž doporučuje vládě, aby navrhla projednání incidentu ve Vrběticích Radě bezpečnosti OSN.

"Vyhoštění dvaceti diplomatů českého zastupitelského úřadu v Moskvě, včetně zástupce velvyslance, považujeme za eskalaci napětí," uvedl. Sobotka byl u jednání výboru, který vyslechl ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku, ředitele Národní centrály pro organizovaný zločin (NCOZ) Jiřího Mazánka a policejního prezidenta Jana Švejdara.

"Vše bylo dostatečně zdokumentováno a potvrzeno. Není to tedy nic na vodě, nejde o nějaké domněnky, ale skutečné věci. Chtěl bych určitě ocenit BIS, Národní centrálu pro organizovaný zločin, Policii ČR a další složky, které se na tomto případu podílely," konstatoval senátor Sobotka.