Živnostníci na horách a v turistických oblastech řeší v Královéhradeckém kraji závažný problém. V penzionech a hotelích akutně chybí pracovní síly.

Sehnat kuchaře, servírku, či pokojskou je v posledních letech pro mnohé podnikatelé téměř nadlidský výkon. Paradoxní na celé situaci je fakt, že zájem turistů, kteří využívají krás přírody Krkonoš či Orlických hor, postupně stoupá. Hory se tak stále více plní i mimo tradiční zimní či letní sezónu, nicméně pouze turisty. Lidé se do odlehlejších částí regionu za prací ve službách rozhodně nehrnou.

Hoteliéři a majitelé penzionů v Orlických horách marně již několik let shánějí kuchaře, servírky, pokojské či pomocné síly. V regionu, který se vyznačuje jednou z nejmenších nezaměstnaností v republice, neobstojí živnostníci v odlehlejších částech tváří v tvář s lákadlem pracovních nabídek v kvasinské automobilce či dalších fabrikách průmyslové zóny.
O závažných problémech s nedostatkem kuchařů vědí své i podnikatelé na hřebech nejvyšších českých hor. I v Krkonoších je pro mnohé z nich shánění stálého zaměstnance beznadějným martyriem.

Ilustrační foto
Nejistá sezona. Houby ničí sucho

„Je to bezmoc, bezmoc, bezmoc, nic jiného,“ hodnotí problémy se sháněním personálu Jan Molek, který provozuje Hotel Praha v Deštném v Orlických horách. Stručně vystihuje realitu, se kterou se musí v posledních letech potýkat valná většina podnikatelů v srdci Orlických hor.

V Deštném chybějí všechny profese

„Zaměstnance navíc jsme potřebovali vždy. V posledních době ovšem chybí úplně všechny pracovní pozice,“ komentuje současnou situaci Jan Molek s tím, že za problémy nestojí jen mohutný odliv lidí za prací do kvasinské automobilky, ale i celková proměna společenské nálady, která podle jeho slov znamená, že zaměstnavatelé se musí podrobovat spíše zaměstnancům. Mladé zkrátka kuchyň či práce ve službách netáhnou.

Kozí chlívek zachraňují brigádníci

S nedostatkem pracovních sil po celou sezonu bojují i v deštenském penzionu Kozí chlívek, kde se sice tíživou situací daří zažehnat brigádníky, ale o trvalý pracovní poměr má zájem málokdo. „Máme nedostatek kuchařů, číšníků a pomocných sil,“ uvedla majitelka Šárka Hejduková s dodatkem, že se nedaří sehnat ani „mladou krev“ přímo ve školách. Valná většina čerstvě vyučených kuchařů totiž směřuje zcela mimo svůj obor. O tom, že učni o klasické obory nemají v podhůří Orlických hor vůbec zájem, svědčí i zkušenost Davida Strnada, který má v rychnovské průmyslovce pod svými křídly obor kominictví. „Spousta mladých jde automaticky do automobilky, i když je to truhlář,“ uvádí David Strnad, který zároveň působí i v rodinném penzionu Chalupa U Supa v Deštném. Přestože valnou většinu práce zvládnou zastat sami majitelé, dlouhodobě se jim nedaří najít například na trvalejší zaměstnaneckou pozici pokojskou.

Trpí i Olešnice v Orlických horách

S nedostatkem pracovníků se ovšem potýkají i v nedaleké Olešnici v Orlických horách. „Dostatek pracovníků nemáme, prostě a jednoduše nemáme skoro nikoho,“ svěřila se za olešnický Lovecký zámeček Marcela Štočková s tím, že situace ve službách a pohostinství je zoufalá napříč rychnovským okresem.

Ilustrační foto
Dopravu na Rychnovsku o prázdninách zkomplikuje oprava železničního přejezdu

Nepomáhá nic. Kuchaře do krkonošských hotelů už nedostanou ani velké peníze

Trutnovsko - Jedním z neřešitelných problémů Krkonoš je personální obsazení kuchyní. Úřad práce v současné době eviduje více než sedm desítek volných pracovních míst na tuto pozici. Podniky hledají šéfkuchaře i pomocné síly.

Kuchaři nejsou

Dva kuchaře už více než půl roku shání třeba Jiří Holeček do Boudy pod Sněžkou. „Personál bychom potřebovali doplnit, aby si stávající zaměstnanci mohli začít vybírat volno. V současné době jsou přetížení, ale to je problém celých Krkonoš i Podkrkonoší. Chtěli jsme přivést nějaké kuchaře z Prahy, ale tam jich údajně chybí až 10 tisíc. A do Krkonoš za námi nikdo nepůjde, tím spíš, když je v Peci pod Sněžkou obrovský problém sehnat pro zaměstnance kvalitní, ale levné ubytování,“ říká Jiří Holeček.

Majitel Boudy pod Sněžkou, která leží na samotě v Obřím dole, prý vyjednával i s cizinci. „Jejich zaměstnání je ale velmi komplikované. Jsou problémy s pracovním povolením. Je to na dlouho a je to velmi složité,“ mrzí Holečka.

Peníze nehrají roli

Zaměstnance prý hledá všemi způsoby, inzeruje na Úřadu práce v Trutnově, na placených serverech, kuchaře hledá i přes sociální sítě. Láká je na nástupní plat 35 tisíc korun i na stálou práci. „Není to o penězích, ale lidé prostě nejsou. Hledám už jen zaměstnance na stálý pracovní poměr. Sehnat někoho třeba na tři měsíce, to už není možné vůbec,“ vysvětluje Jiří Holeček.

Cessna Citation X na hradeckém letišti.
Na letiště dosedl nejrychlejší soukromý tryskáč, pasažér je tajný