Architektonickou perlou je budova Muzea východních Čech v Hradci Králové od architekta Jana Kotěry, která na břehu Labe stojí víc než sto let. Sama budova muzea je ukázkou špičkové architektury a řemeslného umu tehdejších stavitelů a řemeslníků.

Vedle stálých expozicí přibližujících historii a vývoj  Hradce Králové, si mohou návštěvníci prohlédnout řadu velkých tematických výstav. Do 15. listopadu se mohou přenést na palubu zámořské plachetnice v rámci výstavy Na vlnách pod plachtami, která představuje dobu největší slávy obchodní mořeplavby.

„Detašovaným pracovištěm" muzea východních Čech je nově zrekonstruované Muzeum války 1866 na Chlumu. Toto moderní muzeum návštěvníkům přiblíží okolnosti vojenského střetnutí Pruska a Rakouské říše, které vyvrcholilo bitvou na Chlumu 3. července 1866. Během zimních měsíců je muzeum otevřeno o víkendech.

Další ukázkou vynikající architektury je budova Městského muzea v Jaroměři, kterou navrhl architekt Josef Gočár původně pro galanterní firmu A. Wenke a syn. Jaroměřské muzeum se kromě architektury může pochlubit stálými výstavami o slavných rodácích i bohatým programem výstav a přednášek.

Klavíry, mašinky i kouzelníci

Milovníci železnice mohou obdivovat sbírku parních lokomotiv a železniční techniky v nedalekém železničním muzeu Výtopna Jaroměř. Mašinky lze zblízka prozkoumat, prohlídka je doplněná výkladem železničních nadšenců. Během zimní sezóny je vstup možný na objednávku.

Víte, že v Jaroměři mají své muzeum i kouzelníci? O staré pravdě, že „svět chce být klamán" se přesvědčíte právě ve zdejším Muzeu magie.

Ti, kdo si rádi hrají, si přijdou na své v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně, které sídlí ve Valdštejnském zámku přímo na náměstí. Malí i velcí návštěvníci si zde kupříkladu mohou umlít obilí v prehistorickém kamenném mlýnku, vyrobit Valdštejnovu maršálskou hůl nebo složit model Jičínského náměstí.

Mistrovské klavírní nástroje, které už víc jak 150 let vyrábí firma Petrof, lze spatřit a uslyšet ve firemním muzeu v Hradci Králové. Prohlídku muzea lze zkombinovat s exkurzí do výroby klavírů. Návštěvu muzea je nutné domluvit si předem.

Návštěvníci Orlických hor a Podorlicka zas mohou zavítat do nově zrekonstruovaného Muzea krajky ve Vamberku, které představuje to nejlepší z krajkářského řemesla.

V nedaleké Rokytnici v Orlických horách vzniklo přestavbou historické sýpky moderní Muzeum Orlických hor, které poutavou interaktivní formou návštěvníky seznamuje s historií a přírodním bohatstvím zdejšího kraje.

Jedinečnou krásu našich nejvyšších hor přibližuje Krkonošské muzeum ve Vrchlabí sídlící v prostorách bývalého augustiniánského kláštera. K vidění je zde například model horského potoka s tekoucí vodou, rostlinami a rybami.

Kdo šroubuje, ten nezlobí

S heslem „Kdo šroubuje, ten nezlobí" se děti v doprovodu rodičů vydávají do Police nad Metují, kde sídlí muzeum legendární stavebnice Merkur. Největším a zajisté nejtěžším exponátem je impozantní model Ocelového města z Merkuru. K vidění jsou zde i stavebnice, parní stroje nebo plechové vláčky z produkce této slavné značky.

Zálibu v papírovém modelaření v sobě mohou probudit návštěvníci nedalekého Muzea papírových modelů v Polici nad Metují. Zde se přesvědčíte, že z papíru se dá postavit  cokoliv.

Slavnou kapitolu textilního průmyslu v našich zemích dokladuje Muzeum textilu v České Skalici.  Milovníci piva se mohou přiučit pivovarnickému řemeslu v Pivovarském muzeu při pivovaru Broumov.

Nemůžeme skončit jinak, než adventní pozvánkou do Třebechovického muzea betlémů. Letos návštěvníci muzea spatří proces restaurování slavného Proboštova mechanického betlému. V nově zrekonstruovaném muzeu je k vidění také řada menších, ale neméně půvabných betlémů. Krásný je třeba skleněný betlém od železnobrodských sklářů.

Pokud se budete chtít seznámit s širokou nabídkou muzeí i dalších turistických zajímavostí Královéhradeckého kraje, stačí navštívit turistický portál www.hkregion.cz.   (khk)