Pohřby podraží minimálně o třetinu a místo zamýšlené regulaci a zpřísnění trhu pohřebních služeb dojde naopak k rozvolnění pravidel. Pohřební službu si nově bude moci zřídit kdejaký „šmejd".

Tak komentují zástupci zavedených pohřebních služeb novelu zákona o pohřebnictví, která prošla sněmovnou a nyní čeká na schválení Senátem.

Trnem v oku je „pohřebákům" hlavně nová povinnost zřídit speciální místnost pro případnou úpravu a kontrolu zesnulých, do níž by měli přístup pozůstalí.

„To je holý nesmysl. Zřízení té místnosti bude stát až milion korun a my nevidíme důvod, proč bychom ji měli pozůstalým poskytovat zdarma," řekl Jindřich Filip, majitel Charonu, což je jedna z největších pohřebních služeb v regionu východních Čech. Má pobočky v Hradci Králové, Kostelci nebo Týništi nad Orlicí.

„Za dobu mé praxe tuto službu požaduje jen minimum pozůstalých, necelé půl procento. Jak se to ekonomicky bude srovnávat s náklady na vybudování vhodných prostor, to si neumím představit. Navíc, ministerstvo chce, aby se tato služba poskytovala zadarmo – tak to pak musí jít k tíži měst, která jsou majiteli budov, nebo soukromých pohřebních ústavů," dodal.

Toto ustanovení logicky vadí ještě víc menším pohřebním službám, které mají omezenější finanční prostředky. Náklady na výstavbu tak budou muset promítnout do koncových cen zákazníkům. Mluví se zhruba o třetinovém zdražení smutečních obřadů.

„My takovou místnost pro úpravu či oblékání zemřelých nepotřebujeme. Nebožtíky si přebíráme v nemocnicích, domovech důchodců či hospicech a neexistuje, aby byli převáženi nazí," řekla Zdeňka Jeřábková, majitelka pohřební služby v Hořicích.