Malá Simonka Smutná z Kobylnice u Mladé Boleslavi je po onkologické léčbě a amputaci levé nožičky v půlce stehna a podle oficiálních tabulek je „téměř zdravá". V reálném životě to znamená, že nemá nárok na kompenzační pomůcky, asistenci ani speciální péči. Simonka by mohla začít chodit od září do školky mezi své vrstevníky, hrát si a učit se, ale pouze s osobním asistentem. A na toho nemá nárok, rodiče by ho museli platit ze svého.

Z iniciativy paralympionika Jaroslava Petrouše a jeho kamaráda Miroslava Formánka tak vznikl nápad uspořádat oslavu Dne dětí jako výpravu na vrchol naší nejvyšší hory.

TŘÍLETÁ Simonka Smutná z Kobylnice„Turistický výstup člověka rok a půl po amputaci nohy na nejvyšší horu Česka se může zdát jako nemožný. Lidé už ale mnohokrát dokázali, že pokud se nevzdají a spojí své síly, dokážou velké věci," řekl Deníku Jaroslav Petrouš, který sám na konci roku 2011 musel podstoupit amputaci levé nohy nad kolenem.

Výprava startuje v sobotu v 10 hodin  z centrálního parkoviště v Peci pod Sněžkou, z Boudy pod Sněžkou a dalších míst. Připojit se tak může každý bez rozdílu věku nebo zdravotního stavu. Simonka jde také!

Současně s výšlapem na Sněžku bude připraven bohatý program formou happeningu s ohledem na den konání, tedy na Den dětí. Hry, soutěže, zpívání nebo malování, tím vším budou organizátoři děti bavit. Dospělí zase budou moci změřit síly ve sportovních a vědomostních kláních. Na místě bude probíhat prodej triček s motivem projektu a upomínkových předmětů za podpory účasti zajímavých osobností.  Výtěžek bude věnován rodičům Simonky.

„Víra prý i hory přenáší, tak i my věříme, že se můžeme  v boji pro dobrou věc spojit a pomoci vybojovat Simonce dostatek pomocných rukou," přejí si organizátoři ze sdružení Cesta za snem.

Další informace najdete na www.cestazasnem.cz.

Simonka Smutná- Narodila se v roce 2010 s nádorem v levé nožce, ale lékaři odhalení závažného onemocnění trvalo rok a půl. V té době již Simončina nožka
několikrát nabyla na objemu a rostla až o několik centimetrů týdně.
- Po odhalení nádorového bujení Simonka podstoupila onkologickou léčbu chemoterapií, ale nádor se zničit nepodařilo. Rodiče tak dali souhlas k amputaci levé nohy v půlce stehna. Život se rodině ale komplikuje dál.

Jaroslav Petrouš- Český reprezentant ve vrhačských disciplínách ve své kategorii postižení, dvojnásobný bronzový medailista z ME, držitel evropského rekordu v hodu oštěpem a také českých rekordů v disku, oštěpu a kouli.
- Vloni na podzim podstoupil kvůli trvalým bolestem amputaci levé nohy nad kolenem a v krátkém čase se dostal zpět do formy. Jarda se zranil při hře paintball. Upadl do jámy a zpřetrhal si vazy v koleni, meniskus i čéšku. Dvouletá rehabilitace mu od bolestí nepomohla.