Město Náchod dostalo stotisícovou pokutu od Ministerstva zdravotnictví za porušení čerpání kyselky Ida v prameníku u bývalých běloveských lázní.

Oblíbená minerálka, pro kterou si denně chodily doslova davy lidí, totiž obsahovala až stonásobně vyšší množství nebezpečného arsenu a město s tím i přes opakované výzvy ministerstva po čtyři roky nic nedělalo. Starosta Náchoda Jan Birke prohlásil, že ačkoliv necítí vinu, jako statutární šéf města nese zodpovědnost a chce vyrovnat svoji míru zavinění tím, že pokutu zaplatí.

„Jsem připravený pokutu zaplatit ze svého, aby tato kauza nezatížila rozpočet města Náchoda," říká Birke.

Město se chce nejprve proti rozhodnutí o pokutě odvolat. „Postavili jsme se k celé situaci čelem a okamžitě informovali zastupitele. Nyní připravujeme obranu a zásadně se odvoláme. Na nic nebudeme čekat," plánuje starosta a dodává, že odvolání je třeba pečlivě připravit.

„Poté bude v kompetenci ministra a jeho rozkladové komise, jestli právnické osobě, kterou je město Náchod, tuto částku sníží, nebo ji potvrdí," vysvětluje Jan Birke.

S jeho rozhodnutím, uhradit pokutu z vlastních peněz, prý jeho kolegové na jednání rady nesouhlasili.

Bývalý místostarosta Tomáš Šubert, který na radnici zodpovídal mimo jiné za řešení situace s uzavřeným prameníkem minerálky Ida, ze své funkce v březnu letošního roku rezignoval. Odchod odůvodnil zhoršujícím se zdravotním stavem. Starosta poté předstoupil před náchodské zastupitele a požádal je o vyslovení nedůvěry či důvěry, kterou od většiny zastupitelů dostal.

„Jsem stále přesvědčený, že jsme se ničeho špatného nedopustili. Naopak. Zlepšili jsme lidem možnost čerpat vodu, a to v opraveném prameníku. Dříve si ji stáčeli z trubek vyvěrajících u řeky. Lidem jsme dali vodu v lepším prostředí, za to jsme byli potrestáni," posteskl si starosta a dodal, že momentálně nezbývá než počkat, jak dopadne odvolání proti pokutě.

Vedení města nyní dělá všechno pro to, aby mělo vlastní zdroj minerálky a mohlo lidem nabídnout nezávadnou oblíbenou kyselku k pití a vrátit do Náchoda lázeňství.

Vlastní minerálka obnoví lázeňství

Průzkumné vrty, které se od začátku listopadu prováděly nedaleko polorozpadlých bývalých lázní v Bělovsi, už narazily na minerální vodu. Vedení města zatím netuší, zda se jedná o léčivý zdroj, k tomu budou nutné patřičné zkoušky.

Tím, že Náchod bude mít minerální vodu z vlastních vrtů, nebude už nic bránit rekonstrukci areálu takzvaných Malých lázní za obchodním domem Kaufland, kde by vznikla kolonáda a nové místo pro stáčení minerálky. Počítá se i s vybudováním malého balneoprovozu, který by měl nastartovat obnovu lázeňství.

Prameník zvaný Kaplička, stojící na pozemku soukromé společnosti Běloveské lázně, zůstává i nadále zavřený.